Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bělobrádek je připraven rezignovat, pokud si lidovci ve volbách pohorší

Sjezd KDU-ČSL 2015 Zlín
Sjezd KDU-ČSL 2015 Zlín
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Pokud KDU-ČSL skončí v letošních říjnových sněmovních volbách s horším výsledkem než před čtyřmi lety, je šéf strany Pavel Bělobrádek připraven na svou funkci rezignovat.

Bělobrádek to řekl týdeníku Euro. Lidovce vede od listopadu 2010 a v roce 2013 je po tříleté pauze dovedl zpět do křesel v Poslanecké sněmovně. Letos v květnu na sjezdu KDU-ČSL uspěl počtvrté ve volbě předsedy proti Jiřímu Čunkovi, když získal 84 procent hlasů.

Ve volbách do Sněmovny v roce 2013 lidovci získali 6,78 procenta. Podle červencového volebního modelu agentury STEM by KDU-ČSL ve sněmovních volbách dostala 6,7 procenta, Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) straně v červnu přisuzovalo 7,5 procenta.

Bělobrádek uvedl, že ihned rezignuje na post předsedy strany, pokud by konečný výsledek klesl pod úroveň z roku 2013. „To je snad samozřejmé ve slušné společnosti. To je, jako kdybyste se zeptal, jestli je dobré smrkat do rukávu. To (rezignace) snad patří k nějaké politické kultuře," cituje Bělobrádka server.

KUD-ČSL v tomto týdnu představili svou vlastní kampaň, kterou museli narychlo vymyslet po rozchodu se Starosty a nezávislými (STAN). Koalice těchto dvou stran ve většině průzkumů z posledních několika měsíců nedosáhla na desetiprocentní zisk nutný pro vstup do Sněmovny.

Při samostatné kandidatuře má strana ambice dosáhnout zhruba na sedm až devět procent. „Každý hlas, který bude navíc oproti minulému zisku, budu považovat za úspěch. Ve všech volbách za těch sedm let, co jsem předseda, jsme dosáhli lepšího výsledku než předtím," dodal.

Témata:  Pavel Bělobrádek KDU-ČSL

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.