Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU by měla zrychlit své rozhodování, myslí si Sobotka

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Tallinn - Evropská unie by měla zrychlit své rozhodování, v některých věcech je příliš pomalá. Shodli se na tom unijní lídři na čtvrteční neformální večeři před summitem v Tallinnu. Český premiér Bohuslav Sobotka podotkl, že vícerychlostní EU se stává realitou.

Předseda Evropské rady Donald Tusk by měl přednést návrhy, jak zlepšit komunikaci a zrychlit nalézání dohod. Současný mechanismus summitů a schůzek evropských ministrů je podle Sobotky pomalý a byrokratický, shodu se daří nalézat v řádu měsíců.

Základní smlouvy, které určují pravidla rozhodování v jednotlivých orgánech EU, by se měnit neměly. Podle Sobotky na tom panovala mezi unijními lídry shoda. Měl by ale vzniknout neformální kanál pro komunikaci, který umožní rychleji věci projednat a posunout se kupředu. "Lidé od nás čekají, že budeme rychleji řešit ty problémy, které se týkají například konkurenceschopnosti, které se týkají bezpečnosti, migrační politiky, nebo třeba otázky zvyšování životní úrovně a platů v Evropě," řekl.

Podle českého premiéra by měl Tusk připravit příslušné návrhy na zlepšení komunikace v řádu několika týdnů, aby o nich bylo možné mluvit na říjnovém summitu EU v Bruselu.

Vícerychlostní EU se stává realitou. "Je důležité, aby ten posun dopředu, posílená spolupráce některých zemí, neznamenala v žádném případě vznik uzavřených klubů. A aby do budoucna všechny tyto formy větší integrace nebo posílené spolupráce zůstaly otevřeny pro všechny členské země Evropské unie, aby se mohly kdykoliv rozhodnout se k těmto jednotlivým formám posílené spolupráce připojit," řekl Sobotka.

Témata:  EU Bohuslav Sobotka Donald Tusk

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.