Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU by měla zrychlit své rozhodování, myslí si Sobotka

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Tallinn - Evropská unie by měla zrychlit své rozhodování, v některých věcech je příliš pomalá. Shodli se na tom unijní lídři na čtvrteční neformální večeři před summitem v Tallinnu. Český premiér Bohuslav Sobotka podotkl, že vícerychlostní EU se stává realitou.

Předseda Evropské rady Donald Tusk by měl přednést návrhy, jak zlepšit komunikaci a zrychlit nalézání dohod. Současný mechanismus summitů a schůzek evropských ministrů je podle Sobotky pomalý a byrokratický, shodu se daří nalézat v řádu měsíců.

Základní smlouvy, které určují pravidla rozhodování v jednotlivých orgánech EU, by se měnit neměly. Podle Sobotky na tom panovala mezi unijními lídry shoda. Měl by ale vzniknout neformální kanál pro komunikaci, který umožní rychleji věci projednat a posunout se kupředu. "Lidé od nás čekají, že budeme rychleji řešit ty problémy, které se týkají například konkurenceschopnosti, které se týkají bezpečnosti, migrační politiky, nebo třeba otázky zvyšování životní úrovně a platů v Evropě," řekl.

Podle českého premiéra by měl Tusk připravit příslušné návrhy na zlepšení komunikace v řádu několika týdnů, aby o nich bylo možné mluvit na říjnovém summitu EU v Bruselu.

Vícerychlostní EU se stává realitou. "Je důležité, aby ten posun dopředu, posílená spolupráce některých zemí, neznamenala v žádném případě vznik uzavřených klubů. A aby do budoucna všechny tyto formy větší integrace nebo posílené spolupráce zůstaly otevřeny pro všechny členské země Evropské unie, aby se mohly kdykoliv rozhodnout se k těmto jednotlivým formám posílené spolupráce připojit," řekl Sobotka.

Témata:  EU Bohuslav Sobotka Donald Tusk

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.