Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řetězce lákají Čechy na vyšší mzdy, o práci v nich přesto není zájem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Poptávka po zaměstnání v maloobchodu dál klesá. Každý z největších řetězců inzeruje stovky volných pracovních míst a před Vánoci bude zapotřebí ještě víc lidí. Obchody se snaží nové žaměstnance lákat na vyšší mzdy.

"Odráží to současnou situaci na trhu práce, i přes razantní navyšování mezd, místy meziročně až o desítky procent, není dostatek volných pracovníku, kteří chtějí tuto práci vykonávat," uvedl ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Tomáš Surka.

"Maloobchod si konkuruje na trhu práce s výrobními podniky a logistikou, kteří hledají tisíce lidí stejného profilu a mívají významně vyšší mzdy. Konkurenční výhodou retailu je zase lehčí práce a absence směnného provozu," dodal manažer marketingu a náboru ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Lidl nabízí na svých internetových stránkách 462 volných míst, z toho 209 na plný úvazek. Kaufland inzeruje 95 volných míst. Globus má na svých stránkách téměř 200 inzerátů na volná místa, Tesco inzeruje zhruba 250 míst a brigád.

Průměrná hrubá mzda pokladních a dalších provozních zaměstnanců v obchodních řetězcích letos mírně stoupla na zhruba 15.000 korun, uvádí Odborový svaz pracovníků obchodu. Některé řetězce letos zvýšily platy pracovníkům i dvakrát. Platy v maloobchodu i tak zaostávají za růstem průměrné mzdy, která v druhém čtvrtletí dosáhla 29.346 Kč.

Například v Lidlu dosahuje při čtyřicetihodinovém úvazku týdně průměrná mzda prodavačů a pokladních podle firmy 24.897 Kč. Nástupní mzda pro pokladní v Penny marketu je v průměru 17.500 Kč, v Praze 20.500 Kč. Kaufland nedávno uvedl, že na nejnižších pozicích garantuje nejpozději do dvou let od nástupu mzdu minimálně 21.000 Kč.

Témata:  zaměstnání obchody Lidl

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.