Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Berní úředníci dostávají prémie za aktivitu při doměřování daní, podnikatelé si stěžují

Daně, ilustrační foto
Daně, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Finanční správa vyplácí berním úředníkům odměny v závislosti na tom, s jakým nasazením doměřují firmám daně u tzv. převodních cen. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny (HN). Podnikatelé si stěžují, že berní úředníci často hledají sebemenší záminky, aby zpochybnili uplatněný odpočet na výzkum a vývoj.

"V loňském roce definoval odbor daní z příjmů Generálního finančního ředitelství příslib cílové odměny v oblasti převodních cen a neuznaných odpočtů na výzkum a vývoj. V souvislosti s ověřením správnosti v obou oblastech byly odměny poskytnuty," řekla mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Petra Petlachová.

Podle interního materiálu GFŘ z května jsou prémie za aktivitu ohledně odpočtu, který uplatňují firmy investující do výzkumu a vývoje. Mohou je dostat úředníci, kteří těmto firmám zamítnou uplatněný daňový odečet a firmy pak vyzvou, aby doplatily daň včetně penále a úroku z prodlení.

Vedle toho se systém cílových odměn týká doměrků v oblasti takzvaných převodních cen, tedy cen za služby či zboží, které fakturují firmy propojené v jedné skupině. Právě na transakce v rámci holdingů se GFŘ pod vedením Martina Janečka intenzivně zaměřilo.

Podle nich berní správa na odměnách za zjištěné nesrovnalosti u převodních cen a následné zvýšení daňové povinnosti vyplatila podle interního květnového přehledu 228.000 korun.

Témata:  daně Finanční správa České republiky (FÚ) firmy

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.