Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vondráček: Hamáček bude 1. místopředsedou Sněmovny. Okamura zahraniční agendu nedostane

Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Nově zvolený předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) hodlá ustanovit svým statutárním místopředsedou Jana Hamáčka (ČSSD), který v minulém volební období stál v čele dolní komory.

Vondráček se rozhodl jmenovat Hamáčka svým prvním místopředsedou na základě odbornosti a zkušeností. "Minimálně do doby, než se povolební uspořádání vyřeší třeba jiným způsobem," řekl Vondráček v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Při rozdělování kompetencí mezi místopředsedy Sněmovny nesvěří zahraniční agendu předsedovi SPD Tomiu Okamurovi, pravděpodobně ji ponechá šéfovi komunistů Vojtěchu Filipovi.

V otázce zahraniční politiky dolní komory chce být Vondráček "velmi opatrný" a udělá vše pro to, aby se komora za jednání v zahraničních otázkách "nemusela stydět".

Vondráček také vyjádřil přesvědčení, že ODS jako druhá nejsilnější sněmovní strana má nárok na křeslo místopředsedy. Fakt, že předseda ODS Petr Fiala uplynulý týden neuspěl, přičítá "nešťastné komunikaci". Fiala dnes v televizi zopakoval, že ve Sněmovně vládne hlasovací většina ANO, SPD a komunistů, která pro něj nehlasovala.

Témata:  Jan Hamáček Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Petr Fiala Radek Vondráček

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 9:48

Bruce Willis už nepotřebuje slova. Spekuluje se o zhoršení zdravotního stavu

Bruce Willis v březnu oslavil 70. narozeniny, ale žádného dárku ve formě zlepšení zdravotního stavu se nedočkal. Naopak, ze Spojených států amerických přicházejí zprávy o tom, že se mělo hollywoodskému herci přitížit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.