Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanci si vyžádají zprávu OLAF o Čapím hnízdu. Vše musí být transparentní, říká Zdechovský

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Europoslanci výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT) budou požadovat zveřejnění závěrů OLAF v kauze Čapí hnízdo. Podle europoslance a vice-koordinátora tohoto výboru Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je takový postup běžný a nevidí žádný důvod, proč by měla být zpráva před veřejností utajována. Případné zveřejnění zprávy v žádném případě nemůže ovlivnit české vyšetřování.

„Andrej Babiš získal veřejnou podporu, proto mají občané právo vědět, zda poskytnutí dotace bylo v souladu s předpisy Evropské unie. Zde musí být vše naprosto transparentní,“ sdělil europoslanec Tomáš Zdechovský s tím, že pokud ji české orgány nezveřejní do 1. ledna 2018, obrátí se europoslanci přímo na za rozpočet odpovědného komisaře Günthera Oettingera s žádostí, aby Kontrolní výbor informoval o závěrech vyšetřování OLAF.

„Zda bude nebo nebude zpráva zveřejněná v žádném případě nemůže ovlivnit české vyšetřování. OLAF je nezávislý evropský orgán, který si dělal vlastní šetření a závěry v celé kauze. Pevně proto věřím, že české úřady nečekaly na závěry vyšetřování OLAF a taktéž v celé kauze provedly vlastní šetření,“ dodal Zdechovský.

„Pokud jsou závěry vyšetřování OLAF příznivé pro pana premiéra, nevidím žádný důvod v odkladu zveřejnění zprávy. Kdyby Evropská komise závěry vyšetřování OLAF odmítla poskytnout, mohlo by se projednání celé zprávy dostat i na  únorové nebo březnové plénum Evropského parlamentu,“ varuje závěrem Zdechovský.

Vyšetřování OLAF se týká padesátimilionové dotace, kterou z evropských fondů získala farma Čapí hnízdo. Česká policie kvůli tomu obvinila 11 lidí, mezi nimi i premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.

O poskytnutí zprávy OLAF požádali v uplynulých dnech ministerstvo financí Piráti i TOP 09, zájem o zpřístupnění dokumentu vyjádřily i další sněmovní strany. Argumentují mimo jiné tím, že materiál je potřebný pro posouzení žádosti policie o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Témata:  Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Andrej Babiš farma Čapí hnízdo

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 12:57

GIBS obvinila policisty kvůli únorovému incidentu před barem v Praze

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy