Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Národ kuřáků a pijanů? Takhle jsme na tom podle odborníků

Alkohol
Alkohol
Foto: Pixmac

Praha - Evropská unie má sice jednotný trh, rozhodně ale neplatí, že by byli zákazníci všude stejní. Země se liší nejen v chutích, ale taky v počtu zkonzumovaného zboží na hlavu. Jak si vede Česká republika v porovnání s ostatními zeměmi?

Nároky na denní příjem kalorií se liší, záleží nejen na pohlaví, ale i věku, práci a fyzické aktivity. Obecně se však dá říci, že většina Evropanů má problém s váhou, protože průměrný příjem kalorií rozhodně neodpovídá doporučeným normám. Téměř všichni lidé v Evropské unií totiž denně v průměru sní více než 3000 kalorií, uvádí data Eurostatu.

Nejméně kalorií denně přijmou ve Španělsku, v průměru "jen" 3183 kalorií denně, na Slovensku dokonce jen 2902 a v Bulharsku 2877. Tyto dvě země jsou jedinými v EU, kde průměrný denní příjem je nižší než 3000. Nejvíce naopak v Rakousku a Belgii, kde se průměrná hodnota blíží až 3900 kalorií denně. Česká republika si dopřává víc kalorií než Slovensko, s hodnotou 3292 kalorií denně však stále patříme do spodních části žebříčku.

S jídlem samozřejmě souvisí i průměrná doba, kterou jsme ochotni konzumaci věnovat. Obecně se má za to, že Češi se stravují hlavně rychle, zatímco Francouzi jsou opravdoví požitkáři. Nad jídlem v průměru prosedí i 135 minut denně, Italové necelé dvě hodiny, Belgičané 109 minut a Poláci hodinu a půl.

Co se týče konzumace alkoholu, pak jsou Češi spíše nadprůměrem. Se 13 litry alkoholu ročně na hlavu jsme na tom stejně jako Slováci, ale předehnali jsme národ vinařů ve Francii (12,2 litrů), pivaře v Německu (11,8) nebo sousední Polsko (12,5). Navzdory přesvědčení má Itálie jednu z nejnižší spotřeby alkoholu v Evropě, průměrně zde dospělí vypijí jen 6,7 litrů ročně. Zato skutečné pijany najdeme v Litvě (15,4 litrů).

Mezi Čechy se najde i nadprůměrně hodně kuřáku, cigaretu si dopřává až 29 procent celkové populace. Ze států střední a západní Evropy je na tom hůř už jen Polsko (30 procent) a Francie (36 procent). Naši sousedé Slováci kouří jen z 26 procent a Němci ještě méně, 25 procent. Jedno s nejnižších čísel má Velká Británie, kouří tam jen 17 procent obyvatelstva.

Mezi další neřesti se řadí i káva, bez které si mnoho z nás nedokáže představit ráno před plným nasazením do práce. Češi však v průměrů zkonzumují jen 4 kilogramy kávy na dospělou osobu ročně, zatímco v Nizozemí nebo ve Švédsku si dopřávají dvojnásobné množství. Kávě však nepříliš holdují ve Velké Británii (2,8 kilogramů) nebo v Polsku (2,4 kilogramů).

Témata:  Česká republika potraviny alkohol

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.