Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NSS se zastal kurdské ženy, kterou chtěla policie hned deportovat

Nejvyšší správní soud
Nejvyšší správní soud
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal kurdské ženy z Iráku. V roce 2016 přiletěla s rodinou do Prahy legálně. Turistické vízum ale česká cizinecká policie zneplatnila, protože Kurdové nedoložili potvrzení o ubytování a dostatku peněz. Poté žena, které bezprostředně hrozil nucený odlet do Istanbulu, na toaletě roztrhala doklady a požádala o azyl.

Podle ředitelství cizinecké policie přišla žádost o mezinárodní ochranu příliš pozdě, proto čelila žena správnímu vyhoštění. NSS ale poukázal na specifické okolnosti případu, který teď musí znovu řešit Městský soud v Praze.

Podle zákona mají cizinci požádat o mezinárodní ochranu bez prodlení. Nemusí to však nutně znamenat žádost okamžitě po vstupu na území ČR. Obecný časový limit neexistuje, záleží na situaci. "S ohledem na specifické okolnosti nynější kauzy proto NSS uzavírá, že požádání o mezinárodní ochranu v den příletu na území ČR pouze několik hodin po zneplatnění víza a odepření vstupu na území lze považovat za přihlášení se úřadům bez prodlení," rozhodl NSS.

Na odepření vstupu do Česka nebyla žena podle soudu vůbec připravená. Měla vízum na měsíc, o azyl chtěla požádat až později v přijímacím středisku. Je prý nutné zohlednit také jazykové a kulturní překážky, kterým žena jezídského vyznání a kurdské národnosti čelila.

Mluví pouze kurdsky, neumí číst ani psát. "Informace uvedené v rozhodnutí o odepření vstupu si neuměla přečíst, tento standardizovaný formulář navíc obdržela pouze v českém jazyce," popsal NSS.

Podle Organizace pro pomoc uprchlíkům policie na letišti dlouhodobě a systematicky nedodržuje mezinárodní závazky, když v netransparentním řízení bez tlumočníka odmítá přijímat od uprchlíků žádosti o mezinárodní ochranu. "Ty scény na letišti jsou naprosto nedůstojné, lidé musí ničit svoje doklady, případně se sebepoškozovat, aby jejich žádost o azyl byla vůbec policií zaevidována," uvedl ředitel organizace Martin Rozumek.

Témata:  Nejvyšší správní soud (NSS) Jezídové Letiště Václava Havla Praha

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.