Praha – Nadace Charty 77 dnes udělila Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost pro rok 2016. Převzala si ji skupina z Autonomního sociálního centra Klinika.
Nezávislá porota ocenila dobrovolné aktivity lidí kolem Kliniky, které podle ní překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa a stávají se obecně lidskými. V projevu představitelé Kliniky zdůraznili své zaměření na squatting a anarchismus. Řekli, že je stále v čem na Chartu 77 navazovat, kritizovali ale i polistopadové směřování některých jejích osobností.
Krieglova cena se uděluje od roku 1987 a je s ní spojena odměna 25.000 korun. Klinika peníze věnuje organizaci Anarchist Black Cross (Anarchistický černý kříž), která podporuje vězně z anarchistického hnutí.
Porota se domnívá, že lidé kolem Kliniky uhájili své přesvědčení před nepřejícími spoluobčany i politickými odpůrci všech ideových směrů. Praha podle poroty potřebuje místo, kde se lidé všech osudů i názorů mohou setkat jako občané, a ne jako spotřebitelé. Podle členky poroty, socioložky Jiřiny Šiklové se má protestovat i v demokratickém systému. „Když budou všichni lidi mlčet, tak buď je to v nebi, nebo je to totalitní systém," řekla.
Klinika je podle jejího zástupce Jakuba Orta sice levicový projekt, ale není dogmatická. Klinice může být sympatická i pestrost tradic a ideových východisek, které se v Chartě střetávaly. Řekl ale také, že Charta se po listopadu 1989 stala součástí velkého příběhu o nepřekonatelnosti liberální demokracie a spojení s kapitalismem.
Centrum na pražském Žižkově zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. Pořádali zde například sbírku oblečení pro uprchlíky.
„Squatterské a anarchistické hnutí, ale i lidé, kteří se hlásili a hlásí k progresivní levici na tuto novou polistopadovou ideologii naráželi a narážejí ve svém myšlení i politické praxi. Nejinak je tomu s Klinikou," řekl. Aktivisté vyzvali k tomu, aby se formoval odpor proti fašizaci společnosti a hledala se řešení skutečných problémů.
V rezidenci primátorky v pražské Městské knihovně dostal také Cenu Toma Stopparda za rok 2015 literární historik a indolog Petr Holman za svazek Březiniana II a péči o dílo básníka a spisovatele Otokara Březiny.
Související
14. ledna 2019 20:50
10. ledna 2019 20:32
13. listopadu 2017 19:11
26. října 2017 13:59
18. října 2017 13:42
5. září 2017 13:00