Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřela profesorka Jitka Moravcová, členka Rady pro výzkum, vývoj a inovace

Jitka Moravcová (foto: Michal Ureš)
Jitka Moravcová (foto: Michal Ureš)
Foto: vscht.cz

Praha - Ve věku 67 let v pondělí náhle zemřela profesorka Jitka Moravcová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství. Moravcová působila jako hlavní garantka několika projektů ministerstva, od roku 2015 byla členkou Rady pro výzkum, vývoj a inovace a předsedala Komisi pro hodnocení výsledků výzkumných organizací a ukončených programů.

"Českému výzkumnému prostředí bude její lidský i odborný přínos nesmírně chybět. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým a jménem ministerstva poděkovat za vše, co pro vysoké školství a výzkum vykonala," uvedl ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO). Moravcovou vnímal jako energickou, pracovitou a nezdolnou vizionářku v oblasti výzkumné politiky.

Moravcová absolvovala Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. S Vysokou školu chemicko-technologickou (VŠCHT) v Praze spojila svou vědecko-pedagogickou dráhu v roce 1980, kdy nastoupila do tehdejší Laboratoře monosacharidů. Postupně pak působila jako odborná asistentka, docentka a po jmenování profesorkou pro obor organická chemie v roce 2005 působila jako profesorka v Ústavu chemie přírodních látek Fakulty potravinářské a biochemické technologie.

Profesně se věnovala zejména chemii sacharidů a jejich roli v mezibuněčné komunikaci. Výzkumná témata na pomezí chemických a biologických oborů řešila v řadě národních i mezinárodních projektů.

Byla dlouholetou členkou hlavního výboru České společnosti chemické a působila v mnoha vědeckých a oborových radách, jak na VŠCHT, tak v partnerských institucích.

Témata:  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Jitka Moravcová

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.