Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi zasadili ránu Německu. Naděje na řešení migrační krize klesá

uprchlíci
uprchlíci
Foto: Reprofoto YouTube

Berlín - V bavorské Křesťanskosociální unii (CSU) panuje skepse ohledně změn v přístupu k migraci, na kterých se německá kancléřka Angela Merkelová dohodla s partnery v Evropské unii.

V sobotu v noci to naznačil vlivný poslanec CSU Alexander Dobrindt poté, co Česko, Maďarsko a Polsko dementovaly, že Merkelové přislíbily politickou dohodu o zrychleném navracení migrantů z Německa do země EU, v níž byli registrováni.

"Vzhledem k odlišným prohlášením z některých členských zemí Evropské unie se dá pochybovat o tom, že se závěry summitu stanou skutečností," řekl Dobrindt deníku Bild am Sonntag. Na oddělených schůzkách se dnes odpoledne o výsledcích summitu budou radit vrcholní představitelé CSU a kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Merkelová v dopise koaličním partnerům z CSU a sociální demokracie, o němž v sobotu informovala agentura DPA a další média, napsala, že získala od 14 zemí, včetně Česka, Maďarska a Polska příslib ohledně urychleného navracení migrantů.

Vrcholní představitelé těchto tří států, kteří se dlouhodobě ke kancléřčině migrační politice stavějí kriticky, následně tuto informaci dementovali. Nicméně mluvčí německé vlády následně uvedl, že česká strana vyjádřila ochotu jednat o dohodě ohledně zlepšené spolupráce při vracení osob.

Témata:  Česká republika Německo uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 12:52

Odhalení z Kavčích hor. Karel Šíp pustil kameru do přísně střeženého soukromí

Karel Šíp oslaví na začátku června kulaté osmdesáté narozeniny a chystá se velká věc. Již v tomto měsíci se lidé podívají do jeho přísně střeženého soukromí. Šíp si totiž pustil k tělu filmaře, kteří o něm natočili dokument. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.