Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko si dělá zásoby? Pro případ krizových stavů má obilí na několik týdnů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Blovice (Plzeňsko) - Stát má pro případ krizových situací zásoby obilí na několik týdnů. Podobně jsou na tom další země Evropy.

ČTK to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Sklady se otvírají, když vláda vyhlásí krizový stav, například při povodních. Krizová legislativa má přesná pravidla.

"Naše zásoby pokryjí spotřebu na několik málo desítek dnů. Musí být rozumné. V principu je naším cílem, aby pokryly zhruba třicetidenní spotřebu v republice," uvedl Švagr. DDodal, že Česko není ve srovnání s okolními zeměmi výjimkou, ale například Německo má zásoby na více dnů.

Podle Švagra volí každý stát specifickou formu přístupu k hmotným rezervám. Tyto informace si ale každý stát chrání. Z rámcového přehledu je běžné, že si státy ochraňují obilí nebo vytvářejí potravinové rezervy, uvedl.

SSHR vlastní čtyři sila, jejichž celková kapacita převyšuje 100.000 tun. "Další desítky skladů obilí, rozložených po celé zemi, máme nasmlouvaných prostřednictvím našich dvou ochraňovatelů, což je firma Zeten z Plzeňska a firma Navos ze skupiny Agrofert," uvedl Švagr. Smlouvy na dobu neurčitou byly uzavřené na začátku století. Větší část státního obilí se skladuje v silech soukromých společností.

Témata:  Česká republika katastrofy obiloviny zemědělci

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.