Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Topná sezona se blíží. Měli jste celé léto radiátory zavřené? V zimě nemusí fungovat

Energetika, ilustrační fotografie
Energetika, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Počasí venku na blížící se podzim a zimu rozhodně neukazuje. Přesto je právě nyní ten nejlepší čas se na ni začít připravovat. Pokud totiž patříte k těm, kteří radiátor po zimě vypnou a celé léto na něj nesáhnou, může se dost dobře stát, že si v zimě vůbec nezatopíte.

Ať už máte doma kotel, nebo ústřední topení v celém baráku, s největší pravděpodobností topení ovládáte pomocí termostatických hlavic na vašem radiátoru. Ty velká část lidí na léto "vypne" otočením kolečka na nulu a více se o ně nestará. To je ale ta největší chyba, jakou lze udělat.

Předně je dobré si uvědomit, že topení jako takové se vypnout nedá. Symbol sněhové vločky na termostatu neznačí, že je topení vypnuté, ale že se nachází v nemrznoucím režimu. Pokud by totiž teplota v místnosti klesla pod 8 stupňů, radiátor sám zatopí, aby nedošlo k jeho zmrznutí.

Podstatné ale není ani tak to, co je na termostatické hlavici topení, jako to, co je pod ní. Tam se totiž nachází regulace otopné soustavy, což je v praxi ventil s pružinou, která reguluje přítok a odtok vody do radiátoru.

Pokud je topení nastaveno celé léto takzvaně na nule, pružina celou dobu stlačuje regulační tyčinku dovnitř a tím ji poškozuje. V zimě se pak může stát, že když termoregulační hlavicí otočíte na vyšší stupeň, abyste si zatopili, nestane se nic, protože se ventil zasekne.

V tu chvíli je potřeba celou hlavici odmontovat a tyčinku ručně vytáhnout. To nemusí být u některých typů radiátorů v době, kdy v nich proudí horká voda, dvakrát bezpečné.

Odborníci proto radí nechávat během léta topení zapnuté na nejvyšším stupni. Rovněž doporučují během předsezónní údržby radiátory zkontrolovat pohledem, jestli nejsou někde rezavé a nevytečou.

Témata:  domácnosti energetika

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.