Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U Slavkova se bojovalo. Bitva tří císařů byla ale letos bez Napoleona

Napoleon Bonaparte, muzeum voskových figurín Karlštejn
Napoleon Bonaparte, muzeum voskových figurín Karlštejn
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Připomínka 213. výročí slavkovské bitvy se letos musela na poslední chvíli obejít bez nejslavnější postavy, tedy bez francouzského vojevůdce a císaře Napoleona. Jeho dlouholetý představitel Mark Schneider totiž onemocněl. Smůlu tak měli lidé, kteří se s ním rádi fotí, řekl ČTK jeden z organizátorů Miroslav Jandora. Ukázka bitvy, z níž pořadatelé vyberou vždy některou část, se však uskutečnila bez problémů a přišlo více lidí než loni.

"Podle odhadů naší bezpečnostní služby a policie jich bylo 11.000, což je o 1000 více než loni," řekl Jandora. Bojiště u Tvarožné letos oživil sníh, který padal ráno a dopoledne. Střet tak dostal zimní punc. "Jsem rád, že se akce povedla a nikomu se nic nestalo," řekl Jandora.

Letos pořadatelé vybrali úvodní fázi bitvy, kterou svedl předvoj rakouského generála Kienmayera a posléze první kolony ruského generála Dochturova s francouzským třetím plukem řadové pěchoty v Telnici, kam přibyla Heudeletova brigáda od sboru maršála Davouta. V ní byli Francouzi donuceni k ústupu, i když nakonec se stali vítězi. "Letos se zúčastnilo přes 1100 vojáků z 13 zemí, 60 koní a 60 děl bylo na bojišti," řekl Jandora.

Vzpomínce přihlížel také francouzský velvyslanec a členové napoleonské nadace, která shromažďuje historiky a potomky účastníků bitvy.

Od pátku do neděle se ve Slavkově a okolí koná 30 akcí, které mají být vzpomínkou, nikoliv oslavou bojů z roku 1805. V bitvě, v níž se střetla vojska Napoleona, ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I., padlo podle různých odborných odhadů 20.000 až 35.000 vojáků.

Napoleonské války trvaly až do roku 1815, kdy francouzský císař definitivně padl u Waterloo. Jeho armáda i vojska protivníků během více než 15 let zpustošily velkou část Evropy.

Témata:  Napoleon Bonaparte Jihomoravský kraj historie

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.