Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gripeny chrání Česko už 11 let, nyní umí útočit i na pozemní cíle

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Praha - V pátek 1. července uplynulo 11 let od zavedení stíhacích letounů Jas-39 Gripen do výzbroje české armády. Za tu dobu stroje nalétaly přes 21 300 hodin, nyní je čeká modernizace.

Česko si gripeny pronajalo od švédského výrobce, společnosti Saab. Stroje nahradily dosluhující sovětské letouny MiG-21. O jejich desetiletém pronájmu za téměř 20 miliard korun vláda rozhodla v roce 2004. Další zhruba miliardu pak stála výzbroj. Předloni vláda schválila prodloužení pronájmu do roku 2027 s dvouletou opcí. ČR má za pronájem ročně platit 1,7 miliardy korun. Kvůli pronájmu se mluvilo o podezření z korupce, nikdo ale stíhán nebyl.

"Flotilu provozujeme bez vážných závad, nebo dokonce leteckých nehod. Běžné technické závady, takříkajíc provozního charakteru, nevybočují z průměru ostatních typů letounů," poznamenal hlavní inžený čáslavské základny David Kudrna.

Zdroj: YouTube

Stroje se dosud zúčastnily čtyř zahraničních misí při hlídání nebe v Pobaltí a na Islandu, další islandská mise se plánuje na letošní podzim. Každoročně se podílejí i na mezinárodních cvičeních, například Lion Effort, NEW FIP nebo Ramstein Guard NATO. Za nejdůležitější cvičení považuje velitel 211. taktické letky 21. základny taktického letectva Čáslav Jaroslav Tomaňa cvičení NATO Tiger Meet.

Do roku 2018 by měly být všechny české gripeny vybaveny tak, aby byly schopny zasahovat také proti pozemním cílům. Zakázku asi za 427 milionů korun bez DPH před rokem schválila vláda. Podle Jana Ondrysky z ministerstva obrany bude této schopnosti dosaženo instalací nových letounových závěsníků a nového softwaru.

Ondryska poznamenal, že nový software nezahrnuje jen schopnost zásahu proti pozemním cílům. "Jedná se o ucelený soubor modernizace a navýšení schopností letounu především v detekci a identifikaci cílů, komunikace a údržby," uvedl. Zavedeny tak budou nové režimy palubního radiolokátoru, letouny budou moct používat laserový ozařovací a průzkumný kontejner a piloti budou moct používat NVG-brýle nočního vidění. Zlepší se i komunikace. Piloti budou moct používat systém utajené hlasové komunikace.

Témata:  Gripen Armáda České Republiky

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy