Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko a Polsko budou střežit slovenské nebe přednostně ze svých základen

Gripen.
Gripen.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

České a polské stíhačky budou při dočasné ochraně vzdušného prostoru Slovenska, kterou by měly převzít na začátku září, startovat přednostně ze základen ve svých zemích. Bratislava chce v probíhajících jednáních s Českem a Polskem také dosáhnout toho, aby si oba spojenci slovenské nebe nerozdělily. ČTK to sdělila mluvčí slovenského ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Český premiér Petr Fiala o uplynulém víkendu řekl, že vláda schválí pomoc při ochraně slovenského vzdušného prostoru. Připravenost Polska k podobnému kroku vyjádřil už v dubnu ministr obrany Mariusz Blaszczak při návštěvě Bratislavy. Slovensko se se žádostí o pomoc obrátilo na sousední země poté, co v reakci na invazi ruských vojsk na Ukrajinu začalo připravovat předčasné ukončení provozu bitevníků ruské výroby MiG-29 a v souvislosti s informacemi, že objednané americké stíhačky dostane oproti plánu později. Česká armáda má dlouholeté zkušenosti s ochranou nebe v zahraničí.

"Polské stíhačky budou prioritně startovat ze základny nacházející se na polském území. V úvahu přichází více letišť polských ozbrojených sil. Stejně české stíhačky budou zajišťovat úkoly ochrany vzdušného prostoru Slovenské republiky ze základny nacházející se na území České republiky," uvedla Kakaščíková.

Slovenská strana nechce, aby si Česko a Polsko rozdělily slovenské nebe na dvě části. "Naší snahou je, aby ochrana vzdušného prostoru nebyla dopředu teritoriálně rozdělena, ale probíhala současně, případně podle konkrétní situace by buď vzlétla letadla Česka, nebo Polska ve smyslu stanovených postupů NATO," dodala mluvčí.

Polsko i Česko by podle plánu Slovenska měly převzít ochranu jeho nebe od září, kdy Bratislava chce také odstavit své armádní migy.

Slovensko si v roce 2018 objednalo ve Spojených státech 14 nových stíhaček F-16. Jejich dodávky se proti původnímu plánu opozdí o 12 až 14 měsíců, první stroje by tak Slovensko podle Kakaščíkové mělo dostat v první polovině roku 2024.

Témata:  Gripen Slovensko

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy