Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Křesťanští uprchlíci odešli do Německa. Za jejich odchodem stojí známý zpěvák

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Praha – Část křesťanských uprchlíků, která byla do České republiky přesídlena v rámci programu Nadačního fondu Generace 21, odešla do Německa. Podle nových informací měl 24 křesťanů z Iráku přimět k odchodu populární irácký zpěvák Evan Butrus Matti (27), který do Česka také přišel, ačkoliv původně na seznamu vůbec nefiguroval.

Jméno Mattiho původně na seznamu přesídlených nefigurovalo, právě on měl ale přimět dalších 24 krajanů, aby z Česka odešli do Německa. Uvedl to server Aktuálně.cz. Zpěvák měl být na seznam doplněn až dodatečně, spolu s matkou a postiženým synem. „O ně se měl jako bohatý mladý muž postarat. Představitelé nadace, kteří všechny ostatní běžence pečlivě prověřovali, ho neznali," píše server.

Matti měl být připsán až dodatečně na žádost českého ministerstva vnitra, kterému to poradil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Znamená to, že fond tohoto uprchlíka neprověřoval, protože důvěřoval rezortu vnitra a právě UNHCR.

To, že útěk do Německa zorganizoval irácký zpěvák, nepřímo potvrdila i Dana Fiedlerová, ředitelka jihlavského Centra multikulturního vzdělávání, které se o irácké křesťany staralo. „Bylo vidět, že Evan odjet chtěl," řekla serveru.

Ministerstvo vnitra případ příliš komentovat nechce. Serveru pouze napsalo, že trojice Iráčanů včetně Mattiho byla identifikována UNHCR a byl jim udělen status uprchlíka. Rodina prý na seznam byla přidána, protože je jednalo o příbuzné osob, které už byly zahrnuty do přesídlovacího projektu. Jestli rezort zkoumal majetkové poměry zpěváka, však rezort neřekl.

Už před odjezdem do Česka se irácký křesťan Matti ptal dobrovolníků, jestli jako azylant bude moct jezdit na několik dní do Německa. Má tam totiž rodinu, bydlí tam jeho švagr a má četné kontakty na tamní komunity Iráčanů.

Skupina, které odešla v dubnu, požádala v Německu o azyl. Žádost ale odmítly německé úřady, které skupinu chtěly vrátit do ČR. Uprchlíci se bránili žalobou a žádostí o předběžné opatření, které by navrácení zabránilo. Správní soud v Drážďanech ale nedávno jejich návrh odmítl.

Uprchlíci budou po příjezdu do Česka umístěni do detenčního zařízení, odkud mohou být později vyhoštěni do Iráku. Mohou také v tuzemsku opětovně požádat o azyl.

Skupina tvrdě kritizovala podmínky, v jakých údajně musela v Česku žít. Uprchlíci tvrdí, že dostávali špinavou vodu na pití a na záchod je musel doprovázet dozorce. Úřady jim prý neustále dávaly najevo, že je v zemi nikdo nechce. Drážďanský soud kritiku odmítl a neshledal systematické nedostatky v českém azylovém řízení nebo podmínkách pobytu pro uprchlíky. Některá tvrzení Iráčanů považoval za nedůvěryhodná.

Témata:  uprchlíci Německo Irák

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 14:26

Češi mohou nasadit do šampionátu dalšího hokejistu. Rulík nechal dopsat útočníka

Češi mají ještě dnes na světovém šampionátu v hokeji v Dánsku pauzu, na led opět naskočí ve čtvrtek večer proti Maďarsku. Brusle by si měl nazout i jeden hokejista, který úvodní tři zápasy strávil na tribuně. Po zranění Jáchyma Kondelíka ale dostane šanci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy