Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Audit k Babišovi? Reakce jsou ostré, opozice žádá i rezignaci premiéra

Markéta Adamová Pekarová, předsedkyně TOP 09
Markéta Adamová Pekarová, předsedkyně TOP 09
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Pokud audit Evropské komise (EK) potvrdí, že Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů, měl by premiér podle opoziční TOP 09 buď rezignovat, nebo prodat své firmy. TOP 09 stejně jako Piráti žádají zveřejnění auditní zprávy, kterou EK zaslala do Česka v pátek.

Dnes ministerstvo pro místní rozvoj potvrdilo, že zprávu má. Obsah dokumentu zatím není znám, podle týdeníku Respekt ale Babišův střet zájmů potvrzuje.

"Pokud se to potvrdí, tak by A. Babiš měl buď rezignovat, nebo konečně prodat 'své' firmy," uvedla na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v reakci na zprávu Respektu. Neustále řešení otázky, zda premiér zneužívá svou pozici, podle ní brzdí Česko od řešení zásadních problémů.

Případné potvrzení střetu zájmů považuje za důvod k rezignaci premiéra také europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil. Vládu vyzval, aby audit EK zveřejnila. "Protože občané mají právo vědět, zda nebudeme kvůli A. Babišovi vracet jako ČR peníze do Bruselu. Skončit také musí podpora Agrofertu z veřejných peněz," uvedl Pospíšil na sociální síti.

Pokud se potvrdí, že EK potvrdila střet zájmů A.Babiše, bude to další důvod k jeho rezignaci. Vláda by měla nyní audit zveřejnit, protože občané mají právo vědět, zda nebudeme kvůli A.Babišovi vracet jako ČR peníze do Bruselu. Skončit také musí podpora Agrofertu z veřejných peněz

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) December 1, 2019

Pro zveřejnění zprávy jsou i opoziční Piráti. "Ministerstvo musí vše zveřejnit! Jde o peníze nás všech," vyzval na twitteru lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Do ČR dorazily finální audity Evr. komise, které má v tuto chvíli MMR. Podle informací z médií daly Pirátům za pravdu, že premiér porušuje český zákon i EU nařízení proti střetu zájmů a čerpá neoprávněně národní i EU peníze. Ministerstvo musí vše zveřejnit! Jde o peníze nás všech

— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) December 1, 2019

Předseda ODS Petr Fiala je přesvědčený, že premiérův střet zájmů je jasný už od jeho vstupu do politiky. "V tuto chvíli mě ale zajímá, zda bude ČR muset do Bruselu kvůli jeho nenasytnému čerpání dotací vracet stovky milionu Kč," uvedl na twitteru Fiala.

Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj dnes ČTK potvrdil, že resort auditní zprávu obdržel. Ministerstvo ji zřejmě nezveřejní. Vyplývá to ze slov mluvčího, který uvedl, že EK žádá o důvěrné zacházení.

Andrej Babiš dnes v reakci na dokončení auditu EK ohledně svého možného střetu zájmů uvedl, že dodržel zákon, postupoval podle něj a jím vlastněnou firmu vložil do svěřenského fondu. Audit není konečný, řekl premiér v České televizi.

Komise pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

Témata:  Andrej Babiš Markéta Adamová Jiří Pospíšil Ivan Bartoš Evropská komise (EK) Ministerstvo pro místní rozvoj Česká republika TOP 09 Česká pirátská strana Petr Fiala ODS

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy