O možnosti zkrácení povinné odpracované doby pro získání starobní penze jednala dnes důchodová komise. Lidé by tak mohli důchod z veřejného systému dostat ne po 35 letech práce a placení odvodů, ale po kratším čase. Podle toho by se jim ale také částka mohla snížit. Novinářům to po dnešním jednání komise řekla její předsedkyně Danuše Nerudová.
"Dále se rozpracují varianty změkčování podmínek. Existuje celá řada variant... Dneska jsme z pera ministerstva práce diskutovali návrh změkčení podmínek doby pojištění a případného přiznávání a krácení nároku na důchod," uvedla Nerudová.
Zkrácení povinné doby důchodového pojištění je jedna ze změn, kterou Česku radí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Resorty práce a financí si od ní nechaly vypracovat analýzu důchodového systému. Nyní k ní podávají připomínky, výsledná studie by měla dorazit na podzim.
Podle propočtů by mohlo v Česku přibývat lidí, kteří povinnost odpracovat 35 let nesplní a starobní penzi nezískají. "Dnes ze 100.000 přiznaných důchodů ročně zhruba 5000 seniorů a seniorek na starobní důchod nedosáhne. Obavy existují," uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).
Na Komisi pro spravedlivé důchody jsme se dnes podívali na zoubek potřebné době pojištění. Není 35 let dlouho? @mpsvcz připravilo 4 možnosti. Dvě sníží potřebnou dobu pojištění bez dalších změn a dvě ji sníží a zároveň prováží s výší základního důchodu z 0. pilíře.
— Jana Maláčová (@JMalacova) July 3, 2020
Podrobnosti k dalším výsledkům analýzy OECD, o nichž komise dnes debatovala, nechtěla Nerudová zatím přiblížit. "Vypadá to, že se komise ubírala dobrou cestou, protože v základních obrysech jsou věci, že by reforma (penzí) měla způsobit, že systém bude srozumitelný a jednodušší, že by měly být zapojovány obecné daně," uvedla šéfka komise.
OECD už v minulosti Česku několikrát doporučila důchodový systém upravit. Radila třeba v budoucnu dál odsouvat věk nástupu do penze podle prodlužování života. Důchodová věková hranice se v Česku zvedá každý rok, a to obvykle o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen. V 65 letech budou muži i ženy odcházet zhruba po roce 2036. Další pomalé odsouvání věku, které by se týkalo dnešních třicátníků či dvacátníků, vláda loni odmítla. Jednat by o tom měl příští kabinet znovu v roce 2024.
Témata: důchodová reforma, důchody, Jana Maláčová, důchodci
Související
9. listopadu 2024 16:00
8. listopadu 2024 14:23
8. listopadu 2024 13:24
30. října 2024 16:56
27. října 2024 19:41
11. května 2023 15:15