reklama

Lékaři a zdravotnický personál v Kyjevě a následně ve Lvově byli podle projektu Phoenix dobrovolníkovi schopni poskytnout nejlepší možnou péči, díky níž byl navzdory stále vážnému stavu schopen převozu. "Chtěli bychom touto cestou vyjádřit velké poděkování zdravotnickému personálu a dalším, kteří se podíleli na převozu našeho zraněného kolegy do Prahy. Věříme, že personál ÚVN mu poskytne nejlepší možnou péči," uvedl projekt.

Po převozu lékaři ÚVN provedou podle ČT komplexní vyšetření, podle něhož určí další léčbu zraněného muže. Vycházet budou i ze zdravotní dokumentace svých kolegů v Kyjevě, kam byl po několika dnech český medik převezen z Donbasu. Sanitku s pacientem, která jela z Ukrajiny do Česka přes Polsko, do ÚVN doprovodil podle ČT lékařský vůz i policejní automobil.

Dobrovolníka zasáhl šrapnel, uvedli dříve zástupci Phoenixu na sociálních sítích. České ministerstvo zahraničí poté uvedlo, že aktuální zdravotní stav zraněného jeho převoz do vlasti neumožňuje.

"Tento případ řešili naši kolegové na zastupitelském úřadu v Kyjevě. Rodině nabídli standardní konzulární pomoc," sdělila dnes ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.

Projekt Phoenix učí ukrajinské vojáky bojovou medicínu, zároveň zdravotníci pomáhají přímo na frontové linii. Podle mluvčího vznikl spontánně jako iniciativa jednoho člověka v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Dobrovolníci podle něj vycvičili v bojové medicíně na 5000 vojáků po celé Ukrajině.

Členy týmu jsou podle mluvčího bývalí vojáci z povolání, záchranáři, zdravotníci, ale i lidé dalších profesí, jako geofyzici, technologové, řidiči z povolání nebo podnikatelé.

Podle informací ministerstva zahraničí padli na Ukrajině při bojích proti ruské armádě dva čeští dobrovolníci. Jeden minulý měsíc, druhý loni v červnu.