O případné cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan se rozhodne nejpozději do měsíce. Rozhodnutí by mohlo padnout i dříve. Vystrčil to dnes řekl v pořadu Partie televize Prima. Návštěvu ostrova plánoval už jeho předchůdce ve funkci, zesnulý Jaroslav Kubera (ODS).
Vystrčil zhruba před dvěma týdny po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že pokud bude Čína Česku a Senátu diktovat, jeho návštěva Tchaj-wanu se stává "reálnější a reálnější".
"Možná bych přidal ještě jedno reálnější. Nejpozději do konce června bude vše jasné. Předpokládám, že to bude dříve," řekl dnes Vystrčil. Dodal, že záměr konzultuje s experty na zahraniční politiku a ochranu lidských práv i s ekonomy. Vliv mělo i zasedání Senátu, který cestu podpořil. Podle hlavy státu by mise Česku a jeho ekonomice neprospěla.
Moje cesta na Tchaj-wan není žádný trucpodnik. Vždycky je co zlepšovat, a pokud se můžeme zlepšit např. v oblasti vědy, tak toho musíme využít. A od Tchaj-wanu je co se učit. @Vystrcil_Milos v Partii.
— ODS (@ODScz) May 31, 2020
Vystrčil řekl, že přímý tlak Číny necítí. "Pokud by někdo chtěl mluvit o tlaku, tak spíše je to tlak nepřímý. Nezaregistroval jsem nic přímého, žádné přímé oslovení ze strany Čínské lidové republiky," řekl šéf Senátu.
Podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) se vzájemné vztahy s Tchaj-wanem rozvíjejí a další mise na ně zásadní vliv mít nebudou. "Proč chceme destruovat náš bilaterální vztah s Čínou? Co z toho budeme mít dobrého a koho tím naštveme? Odpovězte si na tyhle dvě otázky," uvedl Vondráček.
Vystrčil podotkl, že cesta není "truc podnik" a sám nedělá žádné kroky, které by nikdo nečekal. "Pokud my nebudeme schopni se postavit některým - když to řeknu velmi jemně - asertivním krokům Čínské lidové republiky, tak hrozí, že skutečně se staneme lokajem a nesvébytnou a nesuverénní zemí," řekl předseda Senátu.
Vondráček uvedl, že ani představitelé USA a jiných velkých států na Tchaj-wan nejezdí a spojenci by měli kvůli ochraně svobod na Čínu vytvářet společně tlak. "Souvislost mezi návštěvou Tchaj-wanu a tím, jestli budeme lokajem, při nejlepší vůli nevidím," uvedl.
Šéfové parlamentních komor se neshodnou ani v názoru na takzvaný čínský dopis Kuberovi. Vystrčil řekl, že vyčerpal všechny možnosti k tomu, aby zjistil, zda list vznikl na objednávku. "Vždycky důsledně říkám, že to nebyl dopis. Byl to podkladový materiál, který došel na podatelnu. Nemělo to přímé oslovení, pak bych byl hluboce znepokojen," uvedl Vondráček. V rozhovoru pak ale dokument několikrát jako dopis označil.
Pokud by podle Vystrčila chtěl někdo Kuberovi dokument či dopis poslat, zaslal by ho do Senátu. Kdyby to byl bezvýznamný materiál, nejednali by o něm nejvyšší ústavní činitelé u společného oběda, uzavřel nynější šéf horní komory.
Témata: Miloš Vystrčil, Tchaj-Wan, Senát Parlamentu České republiky, Čína, Česká republika, Miloš Zeman
Související
18. prosince 2023 21:37
7. prosince 2023 13:58
25. listopadu 2023 10:30
28. září 2023 21:11
7. července 2023 12:30
30. března 2023 11:16