reklama

"V tuto chvíli máme nabídky od většiny okolních států, navíc od Slovinska a Švýcarska, a jedná se o nižší stovky pacientů dohromady," řekl Petříček. Zástupci vlády už dříve informovali o nabídkách lůžek pro covidové pacienty z Německa, Rakouska a Polska. "Velmi intenzivně jednáme v tuto chvíli pouze s Německem," doplnil ministr.

První převozy pacientů s koronavirem do Německa jsou podle Petříčka na spadnutí. "Odhadujeme, že by to mohlo být už tento týden," podotkl. Je podle něj na ministerstvu zdravotnictví, aby vyhodnotilo situaci, zda už k využití nabídek péče o české pacienty v zahraničí dozrála. Upozornil na to, že bariérou je nutnost přeložit celou lékařskou zprávu.

Slovinsko podle Petříčka nabídlo ČR, že se postará o až 20 pacientů, Rakousko je připraveno pečovat o několik desítek pacientů s covidem-19 z ČR. "Dnes máme nově nabídku také od Švýcarska, které by mohlo zajistit přepravu a péči o 20 českých pacientů na svém území," dodal.

Polské ministerstvo zdravotnictví na dotaz ČTK sdělilo, že zatím čeká na informaci od České republiky o rozsahu potřebné pomoci. V této souvislosti ministerstvo informovalo, že první takový pacient už byl do Polska poslán ze Slovenska.

Epidemie nového typu koronaviru a jeho britská mutace přivedla české nemocnice na hranu jejich kapacit. Ve vážném stavu s covidem-19 bylo v pondělí v Česku hospitalizováno 1568 lidí, což je za roční trvání epidemie dosud nejvíc. Pacientů s koronavirem je v nemocnicích víc než 7700. Volných bylo podle dat ministerstva zdravotnictví k dnešnímu ránu 14 procent lůžek intenzivní péče, pro pacienty s covidem jich bylo 159. K dispozici jsou pro ně i další stovky standardních lůžek s kyslíkem.

V únoru největší zátěž nakažených dopadala na nemocnice v Karlovarském kraji, v pondělí svou žádost o pomoc armády pro nemocnice oznámil Liberecký kraj. Stav hromadného postižení osob dnes vyhlásili v Pardubickém kraji, došla mu lůžka intenzivní péče.