reklama

Epidemická situace bude vyžadovat i po 20. listopadu platnost restrikcí vyhlášených na základě nouzového stavu, mezi které patří například uzavření části obchodů nebo omezení provozu škol. Do tohoto termínu Sněmovna v pátek nouzový stav prodloužila.

Hamáček uvedl, že je třeba očekávat nařízení pracovní povinnosti pro studenty zdravotnických škol nebo nějakou formu omezení provozu obchodů, které lze nařídit pouze v nouzovém stavu, i v delším časovém horizontu. Nelze podle něj očekávat, že se epidemická situace vrátí k normálu za několik dnů nebo týdnů. Za normál považuje stovky nebo nízké tisíce nakažených denně. V sobotu přibylo 11.428 nakažených, v pátek 13.606.

Nouzový stav v Česku platí od 5. října. Vláda žádala o jeho prodloužení do 3. prosince, Sněmovna ale v pátek schválila kratší období. "Z mého pohledu to neznamená nic jiného, než že se tam vláda vrátí s další žádostí," řekl Hamáček. Podle něj je možné, že žádosti o prodloužení nouzového stavu budou i opakované.

"Sněmovna nám prodloužila nouzový stav do 20. listopadu, z vyjádření expertů jsem pochopil, že to asi nebude stačit," řekl premiér Andrej Babiš. "Nechal bych to na nového ministra zdravotnictví (Jana Blatného, za ANO), který to má na starosti a určitě přijde na vládu s nějakým návrhem," uvedl.

Hamáček nevyloučil ani trvání nouzového stavu až do Vánoc. "Byl bych velmi rád, kdyby už na Vánoce došlo k nějakému uvolnění, ale toto musí být opatrně plánováno," řekl. Letní velké uvolnění restrikcí podle něj ukázalo, že se poté obtížně brzdí další šíření epidemie. Prioritou vlády podle něj musí být přijetí strategie pro uvolňování opatření.

Předseda ODS Petr Fiala označil Hamáčkova slova o prodlužování nouzového stavu za nekoncepční výstřel. "Spíše bych od šéfa Ústředního krizového štábu očekával jasnou cestovní mapu, podle které budou všichni občané vědět, za splnění jakých podmínek se budou zavírat či otvírat obchody, kdy dojde k otevření škol, kdy bude zrušen zákaz nočního vycházení," řekl Fiala ČTK. "Nestrašme lidi, dejme jim místo toho jasnou vizi do budoucnosti a naději," doplnil.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zdůraznil, že rozhodnutí o případném prodloužení nouzového stavu bude na Sněmovně. Připomněl, že Sněmovna v pátek uložila vládě, aby informovala o vlivu restrikcí a připravila i plán na příští měsíce.

Podobně se vyjádřil i předseda lidovců Marian Jurečka. "Osobně bych čekal od vlády, že řekne, při jakých počtech a hodnotách bude možné očekávat návrat k normálnímu fungování," uvedl. Podle něj ale kabinet musí rozhodovat na základě faktů, ne na základě odhadů.

"Vláda by měla lidi uklidňovat, dát jim jistotu, pocit stability, nevzbuzovat paniku a představit plán a scénář, jelikož čím dál více lidí je bez práce a bez peněz. Bohužel pan Hamáček z ČSSD dělá neustále pravý opak," uvedl předseda SPD Tomio Okamura.

Předseda STAN Vít Rakušan považuje Hamáčkovo vyjádření za nešťastné. "Zástupci vlády by neměli lidi strašit nejčernějšími scénáři. Mnohem raději bych byl, kdyby představili jasnou strategii, jak postupovat v případě ústupu šíření epidemie," řekl ČTK.

Předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana toleruje menšinovou vládu ANO a ČSSD, ČTK sdělil, že nedokáže posoudit, zda bude nouzový stav nutný tak dlouho. "Neznám důvody, proč to ministr vnitra řekl. A nemáme ani v krizovém štábu svého zástupce, na rozdíl od jara," uvedl.

Podle předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je podstatné, jak vláda nouzový stav využívá a zda má strategii postupu, aby Česko epidemii zvládlo a život se mohl vrátit k částečnému normálu. "Tuto strategii jsme po ní chtěli i při pátečním jednání o prodloužení nouzového stavu, ale vláda ji není ochotná představit, pokud na ní vůbec pracuje. Lidé potřebují vědět, s čím mají počítat, zejména kvůli jejich živobytí, jinak bude narůstat naštvání a frustrace," uvedla Pekarová Adamová.

Hamáček vyjádřil mírný optimismus ohledně vývoje počtu nově nakažených v posledních dnech, podle něj se zdá, že se rychlost šíření epidemie začala snižovat. Dodal ale, že teprve příští týden ukáže, zda je to trend nebo výjimka. Hamáček připomněl, že v končícím týdnu byl jeden den státní svátek, což se podle něj mohlo na počtu nakažených projevit.