Imunolog Václav Hořejší a epidemiolog Petr Smejkal považují podobu uvolnění opatření za přijatelný kompromis, uvedli dnes v diskusním pořadu Partie televize Prima. Neshodli se naopak, zda má být plánované testování veřejnosti antigenními testy dobrovolné. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek varuje, že epidemie stále není pod kontrolou.
Vláda rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření dnes. Ze čtvrtého do třetího stupně rizika se země přesune ve čtvrtek.
"Myslím, že to je správně, v zásadě, protože to respektuje pravidla, která se stanovila v systému PES," uvedl Hořejší. Poznamenal, že je rád, že uvolnění nezačne od pondělka, ale až ve čtvrtek. Doplnil, že je to dobrý kompromis mezi tím, co je třeba udělat.
Smejkal řekl, že celkem souhlasí s Hořejším, že jde o kompromis, byť upozornil, že variabilita PSA mezi kraji je vysoká. Dodal, že je-li vláda na vážkách, je lepší přiklánět se k přísnějším opatřením. Zdůraznil, že je zásadní systém PES zachovat, byť se změnami a hlavně testovat.
Nedělní krok vlády na Primě ocenil i imunolog Vojtěch Thon. Je přesvědčen, že opatření lze zmírnit, pokud budou lidé dodržovat hygienická opatření. Míní, že je třeba, aby už začaly fungovat obchody a služby.
Za předčasné považuje chystané rozvolnění šéf ČLK Kubek. "Pokud to rozvolnění uspěcháme, tak nám hrozí, že se epidemie znovu rozjede, a o to delší čas potom budeme zase všichni v karanténě," varoval v Radiožurnálu. Za chyby politiků podle Kubka nejvíc zaplatí zdravotníci. "Proto jsme z toho mírně řečeno nervózní," dodal.
Plán nabídnout antigenní testy veřejnosti má Smejkalovu stoprocentní podporu, epidemiolog ale míní, že mohlo být dřív. "Jaká bude účast, se odrazí zejména na tom, jak dobře to bude vysvětleno. Takže komunikace je vlastně úplně nejdůležitější," poznamenal. Doufá, že účast bude vysoká a před svátky se tak podaří omezit virovou nálož zachycením vysoce infekčních jedinců.
Hořejší tento krok podpořil už dřív, ale nevěří, že se víc lidí nechá dobrovolně testovat. "Jsem naprosto přesvědčený, že by to mělo být v nějaké míře povinné," řekl vědec. To by se podle něj mělo týkat vytipovaných skupin, například části firem. "Mně to všechno připadá, jako bychom nechali dobrovolné třeba dodržování dopravních předpisů," poznamenal. Thon míní, že před Vánoci mnozí projeví zájem a díky dobrovolnosti se zájem i zvýší větší.
Ohledně vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), že kampaň na podporu očkování odstartuje v lednu, by se Hořejší přimlouval, aby začala co nejdřív, ač považuje za důležité, aby lidé neotupěli. Míní, že nebude problém, pokud si lidi nebudou moci vybrat určitou vakcínu. Všechny, které budou v Česku dostupné, označil za bezpečné.
"To, že se o vakcínách hovoří už nyní, je v podstatě tak zásadní, že myslím, že už to každý občan republiky reflektuje," dodal Thon ke kampani. Smejkal řekl, že čím dřív se začne s podporou očkování, tím lépe. Vyzval i známé osobnosti, které se nechají očkovat, aby působily na veřejnost.
Témata: Milan Kubek, Jan Blatný, koronavirus (coronavirus) COVID-19, lékaři, Ministerstvo zdravotnictví
Související
20. listopadu 2022 14:34
13. listopadu 2022 15:21
12. listopadu 2022 15:53
8. listopadu 2022 19:05
16. října 2022 16:34
23. srpna 2022 16:16