Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron jednal v Praze s Pavlem i Fialou. Všichni deklarovali podporu Ukrajině

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Do Prahy v úterý dorazil francouzský prezident Emmanuel Macron, po poledni jednal s českým protějškem Petrem Pavlem. Návštěvu české metropole odstartoval setkáním se studenty Francouzského lycea, odpoledne se setkal s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Macron přijel na Pražský hrad, kde ho přivítal prezident Pavel. Ten po setkání uvedl, že se oba státníci shodli, že jedinou cestou je v současnosti pokračování podpory Ukrajiny. Pohledy obou na scénáře dalšího vývoje konfliktu jsou totožné.

Francouzský prezident prohlásil, že Rusko nesmí zvítězit, proto je třeba podporovat Ukrajince a jejich armádu, dokud to bude nutné. Ocenil také českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro napadenou zemi v zemích mimo EU. Francie se k ní hodlá připojit, další jednání proběhnou na úrovni ministrů.

Pavel na sociální síti X napsal, že se dnes navázalo na prosincové setkání v Paříži. "Francie si stejně jako my velice dobře uvědomuje, že Evropa musí hrát roli lídra v pomoci Ukrajině. Dnes jsme jednali o konkrétních podobách této pomoci, mezi jinými i o iniciativě k nákupu munice, ale i o spolupráci našich zemí v rozvoji infrastruktury a jaderné energetiky," dodal.

Macron a Pavel také společně uctili památku Jana Palacha a čtrnácti obětí tragické prosincové střelby v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Pietního aktu se zúčastnily rektorka univerzity Milena Králíčková a děkanka fakulty Eva Lehečková.

Odpoledne dorazil Macron do Strakovy akademie, kde ho přivítal premiér Fiala. Politici po společném jednání podepsali Akční plán strategického partnerství České republiky a Francie na roky 2024 až 2028. V dokumentu se řeší evropská a zahraniční politika, bezpečnost, migrace či obchodní výměna.

Paříž a Praha v textu konstatují, že mají dlouhodobě dobré vztahy založené na stejných hodnotách a zahraničněpolitických zájmech. "Kromě historické tradice obě země spojuje především členství v EU a NATO. Toto dědictví a společné hodnoty chtějí obě země i nadále rozvíjet," píše se v plánu.

Macron naposledy navštívil Prahu v říjnu předloňského roku, kdy na Pražském hradě proběhl historicky první summit Evropského politického společenství a také neformální summit Evropské rady. V České republice byl už v říjnu 2018 u příležitosti oslav stého výročí vzniku státu.

S českým protějškem Petrem Pavlem se setkal loni v prosinci v Elysejském paláci v Paříži. Mezi témata jednání hlav státu patřila podpora Ukrajiny či jaderná energetika. Politici konstatovali, že vztahy obou zemí jsou v současnosti na vysoké úrovni.

Témata:  Emmanuel Macron Francie Petr Pavel Petr Fiala

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy