Ministerstvo zahraničí má zprávy o tom, že v České republice mohou působit dvě čínské nelegální policejní stanice. Spolupracuje s příslušnými orgány a složkami, které se věnují vyšetření záležitosti. Novinářům to dnes při návštěvě Dauhá řekl ministr Jan Lipavský (Piráti).
Deník N před zhruba 14 dny uvedl, že v Česku působí dvě čínské "policejní stanice“, na které se Číňané mohou obracet v případech, kdy potřebují vyřídit nové dokumenty nebo se mimo jiné stanou obětí trestného činu. Podle listu ale tato centra slouží také ke sledování příslušníků místní diaspory a ke sběru informací.
"Spolupracujeme na tom s příslušnými orgány a složkami, které se nějakým způsobem věnují tomu, aby tu záležitost vyšetřily. Průběžně o tom komunikujeme i s čínskou stranou na pracovní úrovni," poznamenal Lipavský. "Na druhou stranu není žádný konkrétní závěr, ke kterému bychom nyní došli a mohli jsme ho sdílet s veřejností," dodal.
Aktivity dvou čínských center v Praze sleduje i Bezpečnostní informační služba (BIS). Její mluvčí Ladislav Šticha to dříve řekl Deníku N. "Je možné také konstatovat, že nejen Čína, ale i některé další státy vyvíjejí aktivity ve snaze získat kontrolu nad vlastní diasporou v České republice. V této chvíli ovšem nemáme informace, že by tato činnost měla dopad na bezpečnost státu,“ sdělil listu.
Podle středečních informací agentury Reuters také nizozemská vláda vyšetřuje, zda v zemi působí jménem čínské vlády dvě nelegální policejní stanice. Podle nizozemských médií centra tvrdí, že nabízejí diplomatickou pomoc čínským občanům, ale nejsou registrována u nizozemské vlády.
Témata: Česká republika, Čína, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Související
17. listopadu 2024 12:35
16. listopadu 2024 9:55
9. listopadu 2024 11:04
27. října 2024 8:37
26. srpna 2024 9:13
20. srpna 2024 16:12