Vědci z Fakulty lesnické a dřevařské vyznačili odhad rozsahu požáru, který odpovídá odhadu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka, že se dne 28. července jednalo o plochu zhruba 1000 hektarů.

Stát nezůstaly pouze ikony národního parku, tedy Pravčická brána a zámeček Sokolí hnízdo, ale uvnitř tohoto ohromného požářiště také některé lesy, a to zejména listnaté. Podle dat získaných z měření vědců z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze v posledních čtyřech letech více než dvě třetiny této oblasti před požárem tvořily smrkové souše po kůrovci

Snímky byly podle Surového pořízeny ve čtvrtek dopoledne. "Ta fronta požáru už přešla, to už je za tím. Ty stromy stojí," řekl Surový, který vede katedru hospodářské úpravy lesů. Podle Surového snímky z dneška nejsou dostupné, neboť je zataženo.

Možnost vidět spoušť napáchanou ohněm měli ve čtvrtek novináři. Po cestě z Hřenska do Mezní Louky byly vidět listnaté stromy mezi spáleništěm. Správa Národního parku České Švýcarsko vysazovala listnaté dřeviny na uvolněných místech po stromech zničených kůrovcem. Smrkové monokultury se snažili správci parku omezovat těžbou dřeva už před kůrovcovou kalamitou.