Fiala ČTK napsal, že v osobě ministra Vojtěcha odchází premiérův oblíbenec. "Který toho ale ve funkci dokázal jen velmi málo. Jako ministr se v otázce pandemie zkompromitoval už v lednu, kdy se vysmíval všem upozorněním. Jeho odchod přichází s osmiměsíčním zpožděním," uvedl. Od Babiše očekává, že nového ministra navrhne rychle, aby zabránil dalším zmatkům.

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová ČTK napsala, že měnit ministra v době největší krize je od Babiše nanejvýš nezodpovědné vůči občanům. "Jde o zásadní pochybení vlády a především jejího předsedy. Piráti po rezignaci ministra zdravotnictví na rozdíl od jiných opozičních stran nevolali, ačkoliv jsme s jeho kroky velmi často nesouhlasili, zejména pokud šly v rozporu s doporučením odborníků," uvedla.

Spíš než výměna ministra je podle Richterové nyní na místě zajistit urychlené doplnění personálních kapacit pro testování a trasování. "Také zavedení chytrých opatření snižujících společenský kontakt, ochrana zranitelných částí obyvatelstva, rozšíření aplikace eRouška i hygienických pravidel a omezení šíření koronaviru ve školách. Na to by se měl stát nyní zaměřit primárně," dodala.

Šéf lidovců Marian Jurečka na twitteru Vojtěchovo rozhodnutí ocenil. Ministr svůj krok vysvětlil tím, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie, která v posledních dnech nabírá na závažnosti. "Myslím, že jeho krok byl logickým vyústěním situace posledních týdnů. Nicméně destabilizace na ministerstvu zdravotnictví je problém posledních měsíců," napsal ČTK Jurečka.

Například odchody odborníků z ministerstva a týmů pracujících na zvládání epidemie podle Jurečky dopadají i na Babiše. "Ten často do práce ministra zasahoval a takový stav není nikdy dlouhodobě udržitelný. V této krizové době je destabilizace na tak klíčovém resortu velmi špatnou zprávou," dodal. Za nutné považuje, aby nový ministr nebyl loutkou premiéra, ale odborník a manažer, který dokáže situaci řešit.

Adamová uvedla, že se Vojtěch zřejmě od Babiše dozvěděl, že svou práci už nechce dělat. "Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel. Hlavním viníkem ale zůstává premiér, který 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil," uvedla na twitteru. Také podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska nese veškerou odpovědnost Babiš. "Dokud bude premiérem, je úplně jedno, kdo bude za ANO ministrem zdravotnictví," uvedl.

Místopředseda STAN Petr Gazdík míní, že Babiš potřeboval najít viníka. "A nějakou oběť své vlastní neschopnosti řešit koncepčně krizové situace," napsal na twitteru.

Šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan České televizi řekl, že rozhodnutí mělo padnout dříve. "Máme pocit, že pozice pana ministra velmi slabá, stal se fackovacím panákem premiéra, který mu postupně bral kompetence," uvedl. Odhaduje, že novým ministrem bude bývalý Vojtěchův náměstek a současný vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Hnutí ANO podle něj nemá ve svých řadách kam sáhnout.

reklama