Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opozice zostra komentuje rezignaci Vojtěcha. Kalousek se pustil do Babiše

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se v otázce pandemie covidu-19 zkompromitoval už v lednu, jeho dnes oznámená rezignace je tak opožděná o osm měsíců, řekl ČTK šéf ODS Petr Fiala. Další opoziční představitelé v anketě ČTK a na sociálních sítích zdůrazňují, že viníkem krizové situace kolem koronaviru je premiér Andrej Babiš (ANO), který jen potřeboval najít viníka. Hlavním viníkem ale zůstává sám, uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Fiala ČTK napsal, že v osobě ministra Vojtěcha odchází premiérův oblíbenec. "Který toho ale ve funkci dokázal jen velmi málo. Jako ministr se v otázce pandemie zkompromitoval už v lednu, kdy se vysmíval všem upozorněním. Jeho odchod přichází s osmiměsíčním zpožděním," uvedl. Od Babiše očekává, že nového ministra navrhne rychle, aby zabránil dalším zmatkům.

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová ČTK napsala, že měnit ministra v době největší krize je od Babiše nanejvýš nezodpovědné vůči občanům. "Jde o zásadní pochybení vlády a především jejího předsedy. Piráti po rezignaci ministra zdravotnictví na rozdíl od jiných opozičních stran nevolali, ačkoliv jsme s jeho kroky velmi často nesouhlasili, zejména pokud šly v rozporu s doporučením odborníků," uvedla.

Spíš než výměna ministra je podle Richterové nyní na místě zajistit urychlené doplnění personálních kapacit pro testování a trasování. "Také zavedení chytrých opatření snižujících společenský kontakt, ochrana zranitelných částí obyvatelstva, rozšíření aplikace eRouška i hygienických pravidel a omezení šíření koronaviru ve školách. Na to by se měl stát nyní zaměřit primárně," dodala.

Šéf lidovců Marian Jurečka na twitteru Vojtěchovo rozhodnutí ocenil. Ministr svůj krok vysvětlil tím, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie, která v posledních dnech nabírá na závažnosti. "Myslím, že jeho krok byl logickým vyústěním situace posledních týdnů. Nicméně destabilizace na ministerstvu zdravotnictví je problém posledních měsíců," napsal ČTK Jurečka.

První z ministrů vybraných @AndrejBabis, který si uvědomuje vážnost situace a odchází, aby dal prostor lepšímu řešení, docela rozdíl od doby co “odcházel” ministr kultury.

— Marian Jurečka (@MJureka) September 21, 2020

Například odchody odborníků z ministerstva a týmů pracujících na zvládání epidemie podle Jurečky dopadají i na Babiše. "Ten často do práce ministra zasahoval a takový stav není nikdy dlouhodobě udržitelný. V této krizové době je destabilizace na tak klíčovém resortu velmi špatnou zprávou," dodal. Za nutné považuje, aby nový ministr nebyl loutkou premiéra, ale odborník a manažer, který dokáže situaci řešit.

Adamová uvedla, že se Vojtěch zřejmě od Babiše dozvěděl, že svou práci už nechce dělat. "Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel. Hlavním viníkem ale zůstává premiér, který 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil," uvedla na twitteru. Také podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska nese veškerou odpovědnost Babiš. "Dokud bude premiérem, je úplně jedno, kdo bude za ANO ministrem zdravotnictví," uvedl.

Jen připomínám, že nejsem v tomto názoru osamělý. @jhamacek v sobotním rozhovoru pro Právo na otázku, zda má @adamvojtechano rezignovat, odpověděl: “Upřímně řečeno, teď už je to jedno.”

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) September 21, 2020

Místopředseda STAN Petr Gazdík míní, že Babiš potřeboval najít viníka. "A nějakou oběť své vlastní neschopnosti řešit koncepčně krizové situace," napsal na twitteru.

Šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan České televizi řekl, že rozhodnutí mělo padnout dříve. "Máme pocit, že pozice pana ministra velmi slabá, stal se fackovacím panákem premiéra, který mu postupně bral kompetence," uvedl. Odhaduje, že novým ministrem bude bývalý Vojtěchův náměstek a současný vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Hnutí ANO podle něj nemá ve svých řadách kam sáhnout.

Témata:  Adam Vojtěch (ANO) Petr Fiala Andrej Babiš Markéta Adamová Marian Jurečka Petr Gazdík Miroslav Kalousek vláda ČR Olga Richterová Vít Rakušan

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 21:47

Slovensko chce Ukrajině pomoci s cestou do EU, tvrdí Fico

Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z přístupových rozhovorů, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) po společném jednání vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovcích. EU je podle Fica zárukou perspektivy a mírového rozvoje Ukrajiny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy