"V největším nebezpečí jsou nyní ti, kteří s odvahou a nasazením vlastního života spolupracovali se spojenci, se zástupci demokratických zemí včetně České republiky. Nyní však potřebují pomoc oni. Jim i jejich rodinám včetně dětí hrozí bezprostředně krutá smrt. Apelujeme na českou vládu, aby bezodkladně poskytla azyl co nejvíce afghánským spolupracovníkům a jejich rodinám," uvedli autoři výzvy. V textu napsali, že obyvatelé Afghánistánu žijí už desítky let ve válce, po odchodu spojeneckých vojáků boje eskalují a stupňuje se násilí.

Iniciativa a organizace vyzvaly také k tomu, aby Česká republika obnovila dřívější přesídlovací program, který zastavila v roce 2017. Pisatelé podotkli, že program umožňuje přijetí prověřených osob, jimž hrozí nebezpečí. "Není možné, aby Česká republika zaujímala tak odmítavý postoj k lidem s nárokem na mezinárodní ochranu," uvedly iniciativa a organizace. Zmínily solidaritu a lidskost.

Iniciativa Češi pomáhají usilovala v minulých letech mimo jiné o přijetí dětských uprchlíků z táborů v Řecku. Zajistila pro ně i rodiny, které byly připraveny se o děti a mladé postarat. Organizace pro pomoc uprchlíkům poskytuje podporu žadatelům o ochranu dlouhodobě, zastupuje je mimo jiné při jednání s úřady.