Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politické tápání: Babiš je na vrcholu a nikdo neví, jak se mu dostat na kobylku!

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Facebook

Minulý sváteční víkend se mohlo mnoha lidem zdát, že pro premiéra Andreje Babiše muselo jít o horké chvilky. Na Letné se sešla mohutná protibabišovská demonstrace s více než čtvrt milionovou účastí. A když se premiér vydal se svými ministry k pietnímu místu 17. listopadu 1989 na Národní třídě již za ranního kuropění, setkal se zde s pískotem a odporem. Přesto může být premiér v naprosté klidu.

Jeho politická situace je pevná. I přes první znepokojující ukazatele a varování ekonomu před blížící se krizí, se zemi zatím daří dobře. Stíhání související s dotacemi a Čapím hnízdem, které bylo asi největším Babišovým trnem v patě, bylo zastaveno. Jeho vláda je pevná. Koaliční ČSSD se mu podařilo ochočit, a i tichý komunistický spojenec se netváří, že by chtěl premiéra poslat do zapomnění. Babiš i jeho strana trhají rekordy v preferencích a popularitě. Existuje nějaká možnost přistřihnout premiérovi křídla v rozletu?

To je nepochybně otázka, která trápí nejen představitele spolku Milion chvilek pro demokracii, ale především opoziční leadery. Zatím odpověď hledají marně. I přes mohutnost demonstrace na Letné, je jejich největším problémem, že jim chybí nějaká jasná politická tečka. Všeobecnou výzvu k morálnější politice, respektování pravidel a k většímu zapojení občanů do věcí veřejných Babiš odbyl s tím, že to rád podepíše. Stejně tak se vysmál ultimátu hrozícímu další demonstrací.

Hlavním protihráčem vládních stran a předsedy vlády by však měla být parlamentní opozice. Dva roky před volbami by měla být v nejlepší kondici a vládu v referencích válcovat. Není tomu však. Dvě největší politické strany – ODS a Piráti ani v součtu nedosahují síly vládního hnutí ANO. Další čtyři opoziční strany tedy lidovci, Top 09, STAN a SPD balancují na hranici vstupu do sněmovny.

Dá se říci, že zatímco jiné země mají krizi vlády u nás panuje s trochou nadsázky krize opozice. Strany platí za svoji minulou účast ve více než nepopulárních vládách a o třetině všech voličů v případě zlatých časů ODS či „alespoň“ 18 % na které se ve svých prvních volbách vyšplhala Topka tehdy ještě s podporou Starostů si mohou nechat jen zdát. Naopak Piráti narážejí na nedůvěru u starších voličů a ve své největší baště a volebním úspěchu, tedy Praze, platí za chaotický způsob vlády. ODS a Okamurova SPD k tomu ještě ztrácí na úkor pomalu se vzhůru deroucí Trikolory.

Ze všech opozičních stran přímo čpí únava a programová vyprahlost. Nejhorší ovšem je, že stranám schází lidé, kteří by jim nalili do žil novou krev. A ti, kteří by takovou novou krev do stran, ke kterým mají názorově blízko, tedy lidé z Milionu chvilek pro demokracii přivedli, vstup do současných politických stran nebo založení vlastního hnutí odmítají. Opozice se tak ocitá v nepříjemné situaci, ve které zatím není světlo na konci tunelu.         

Existuje tedy možnost Babišovi porážky? Samozřejmě! A je tu dokonce několik jejích scénářů. Asi nejméně pravděpodobnější je rozštěpení Babišova hnutí. To je zatím pevné, a většina jeho členů si uvědomuje, jak moc je jejich úspěch navázán na úspěchu premiéra. Opravdovou ránu hnutí by přinesla jen jeho ztráta nebo absolutní diskreditace. Vzhledem k vývoji v kauze Čapí hnízdo lze předpokládat, že i velkou kauzu, pokud by nebyla přímo spjata s předsedou a premiérem, by hnutí ustálo.

Je zde však ještě jedna možnost Babišova pádu. Tou je masivní hospodářský propad a krize. Babiš si zakládá na image úspěšného premiéra, a jeho voliči si zvykli na roky hojnosti. Pokud by se ukázalo, že premiér není až tak schopný krizový manager bylo by to pro něj zlé. Z takového vývoje by se ovšem nemusely vůbec radovat strany současné opozice. Pokud by došlo k Babišovu pádu, byly by to ony, kdo by dědil zemi v krizi. Navíc z toho nemusí vzejít ani takovéto Pyrrhovo vítězství. Může se objevit i nové hnutí, které bude brát vše. 

Na to objevit recept na Babiše zbývá opozici do prvního reálného testu rok. To se budou totiž konat volby do krajů. Ty budou finálním testem před volbami do poslanecké sněmovny v roce 2021. Opozice má více než nad hlavu domácích úkolů, aby dokázala politickou hegemonii hnutí ANO alespoň z části nalomit. Zároveň budou hrát i o své politické přežití. Rozhodně se tedy nebudeme na politické scéně v novém roce nudit.

Témata:  Andrej Babiš KDU-ČSL ODS TOP 09 Sociální demokracie (SOCDEM) Piráti Svoboda a přímá demokracie komentář politika Česká republika Milion chvilek pro demokracii

Aktuálně se děje

21. května 2024 17:22

Tusk obvinil ruské agenty ze založení velkého požáru ve Varšavě

Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního centra ve Varšavě jsou ruské tajné služby. Polsko má také disponovat informacemi, že Rusko na svém území soustřeďuje migranty, které následně využívá k nátlaku na společné hranici s Polskem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy