Na ohlášené shromáždění na podporu Ruské federace dnes dorazilo před ruské velvyslanectví v pražské Korunovační ulici několik příznivců politiky Vladimira Putina. Proti nim se postavily desítky převážně mladých lidí s ukrajinskými vlajkami a protiválečnými hesly. Policie musela na místě odklánět dopravu, jednoho člověka zadržela.
Sympatizanti Ruska pouštěli z tlampače ruskou hymnu, z počátku také diskutovali s mnohem početnější skupinou podporovatelů Ukrajiny, která je ale postupně zcela přehlušila a křičela na ně mimo jiné "táhněte, kolaboranti", "hanba" nebo "Putin neprojde, Kyjev žije". Skandovala také protifašistické pokřiky. Na místo dorazil i ukrajinský dělník z nedaleké stavby, který uvedl, že v Česku žije 12 let. Zdůrazňoval, že nechce válku, a nadával na Putina.
Oba tábory od sebe oddělovala pořádková policie, na místě byl i antikonfliktní tým či ochranná služba. Hlavní starostí policistů nicméně zůstalo svedení dopravy ze tří do dvou pruhů, protože konflikty zůstaly až na jednu výjimku ve slovní rovině. Připravené desítky těžkooděnců se do akce zapojily v okamžiku, kdy hrozila strkanice mezi příznivci Ukrajiny a posádkami vozů s odpůrci očkování, kteří opakovaně projížděli kolem.
Na Ukrajině dnes pokračují boje o metropoli Kyjev. Starosta města Vitalij Kličko uvedl, že v noci na dnešek bylo zraněno 35 lidí včetně dvou dětí. Podle zástupkyně vysokého komisaře OSN pro uprchlíky vyhnala válka z Ukrajiny tento týden do okolních zemí už přes 120.000 lidí, nejvíce do Polska.
Podle redaktorky Seznam Zpráv Evy Soukeníkové se mezi příznivci Ruska objevilo i několik známých šiřitelů dezinformací, například Jiří Černohorský nebo Patrik Tušl, který je stíhán za nebezpečné pronásledování předsedy České lékařské komory Milana Kubka.
pic.twitter.com/yWTKKPpW1Q
— Eva Soukeníková (@eva_souk) February 26, 2022
Odpůrci Ruska poničili sprejem sochu rudoarmějce v Kuřimi na Brněnsku
Odpůrci Ruska pravděpodobně v noci na dnešek poničili v Kuřimi na náměstí Osvobození sochu rudoarmějce sprejem. Případem se zabývají policisté. ČTK to řekl starosta Kuřimi Drago Sukalovský (STAN). Nápis sprejem vyjadřující se hanlivě na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina se objevil také na podchodu na nádraží v Brně-Ždenicích.
"Socha se zatím terčem tohoto typu útoku nestala, maximálně šlo o nějaké opilecké eskapády, kdy někdo na sochu vylezl a něco jí přehodil přes paži. Rád bych lidi vyzval, aby se nevěnovali nesmyslnému obrazoborectví a raději se snažili pomáhat těm, kdo to potřebují. Posprejování pomníku nic neřeší," konstatoval starosta Sukalovský.
Hanlivý nápis sprejem na Putinovu adresu se objevil i na podchodu na nádraží v Brně-Židenicích. "Prověřujeme několik takových situací," řekl ČTK mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.
Sochy rudoarmějců se staly cílem útoku odpůrců Ruska i v minulosti. V roce 2019 někdo červenou barvou polil pomník rudoarmějců v Brně-Králově poli. Bylo to v době, kdy zastupitelstvo Prahy 6 rozhodlo navzdory protestům ruské strany o odstranění sochy maršála Koněva na náměstí Interbrigády.
Na podstavec sochy rudoarmějce na Moravském náměstí v Brně v květnu 2015 někdo namaloval metr vysoké srdce v barvách Ukrajiny v době, kdy se připravovaly oslavy 70. výročí konce druhé světové války.
Témata: demonstrace na podporu Ukrajiny
Související
25. února 2023 21:58
26. března 2022 15:11
20. března 2022 18:38
15. března 2022 21:13
9. března 2022 8:49
7. března 2022 12:08