Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Česká veřejnost je ohledně šíření koronaviru rozpolcená

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zájem lidí o vývoj situace okolo šíření nového typu koronaviru mírně opadl. Ukázaly to výsledky průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V prosinci se o vývoj zajímalo 74 procent lidí, zatímco v listopadu podíl činil 78 procent a v květnu při první vlně 85 procent. Lidé jsou také oproti listopadu o něco skeptičtější k vývoji epidemické situace v Česku i v Evropě.

V porovnání s posledním šetřením z první poloviny listopadu zájem o vývoj situace okolo šíření nemoci covid-19 poklesl, a naopak mírně vzrostl podíl těch, kteří se o situaci spíše nezajímají. Zájem o situaci roste s věkem, nejnižší okolo 64 procent byl ve věkové skupině 25 až 34 let, nejvyšší okolo 81 procent mezi lidmi staršími 65 let. Z hlediska vzdělání se o situaci nejvíce zajímají vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Česká veřejnost je ohledně šíření koronaviru v Česku rozpolcená, ukázal dále výzkum. Zlepšení situace očekávalo v prosinci 34 procent dotázaných, zatímco v prosinci jich bylo 53 procent. Zhoršení očekávalo v prosinci 32 procent oproti listopadovým 19 procentům. Z 24 na 30 procent se zvýšil podíl lidí, podle nichž zůstane situace stejná.

K dalšímu vývoji situace v Evropě pak byli čeští občané ještě o něco málo skeptičtější, nejméně optimisticky pak česká veřejnost hleděla na další vývoj situace ve světě. Zlepšení situace v Evropě očekávalo 28 procent dotázaných, ve světě 24 procent. V listopadu byli optimističtější, zlepšení v Evropě předpokládalo 37 procent Čechů, ve světě 30 procent.

Z výzkumu také vyplynulo, že více než pětina respondentů měla na základě příznaků podezření, že má onemocnění covid-19. V povinné karanténě nařízené lékařem nebo hygienou se ocitlo 11 procent respondentů, k dobrovolné izolaci přistoupilo 14 procent českých občanů. Pouze necelá pětina (17 procent) českých občanů v prosinci neznala osobně nikoho s potvrzeným onemocněním covid-19. Po jarní vlně v červnu byla situace opačná, nikoho s potvrzenou nemocí neznalo 81 procent lidí.

Přibližně devět z deseti českých občanů nosí roušky či respirátory a dbá na zvýšenou hygienu. Tři čtvrtiny posilují imunitu a omezují setkávání s jinými lidmi, sedm z deseti dotázaných pak omezili cestování městskou hromadnou dopravou či nákupy v obchodech.

CVVM speciální výzkum provedlo od 20. listopadu do 8. prosince mezi více než tisíci lidmi staršími 18 let.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Češi život

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.