Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg dostane ve čtvrtek české státní vyznamenání

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě vyznamená generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který dorazí na jednání ministrů zahraničí členských zemí aliance. Praha hostí zmíněnou akci ve čtvrtek a v pátek. 

"Prezident republiky Petr Pavel ve čtvrtek dne 30. května 2024 v 16:30 na Pražském hradě udělí státní vyznamenání – Řád TGM III. třídy Jensi Stoltenbergovi, generálnímu tajemníkovi NATO," uvedla prezidentská kancelář na webu. Pavel už o dvě hodiny dříve přijme šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, který rovněž dorazí na jednání ministrů zahraničí. 

Neformální zasedání Severoatlantické rady (NAC) na úrovni ministrů zahraničních věcí se uskuteční 30. - 31. května v Praze. Schůzka proběhne v roce, kdy NATO slaví 75. výročí a Česká republika 25 let od vstupu do aliance. Předsedat jí bude generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. České ministerstvo zahraničních věcí o tomto zasedání informovalo již v únoru.

"Letos uplyne 25 let od vstupu ČR do NATO a 22 let od pražského summitu, na kterém jsme do Aliance pozvali dalších sedm zemí střední a východní Evropy," připomněl tehdy ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Setkání je podle jeho slov také připomínkou 75. výročí od založení Aliance. Zároveň zdůraznil, že schůzka bude největší alianční akcí v Česku od summitu v Praze v roce 2002.

Pražský hrad upozornil, že celý areál včetně zahrad a návštěvnických objektů bude ve čtvrtek státně-reprezentačních důvodů od 13:00 uzavřen pro veřejnost. 

Témata:  Jens Stoltenberg Petr Pavel státní vyznamenání

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy