reklama

Protestní pochod zkomplikoval dopravu v Praze, policie zhruba na dvě hodiny uzavřela magistrálu ve směru z centra na Pankrác a dopravní podnik musel odklonit i náhradní autobusovou dopravu za metro C ve vyloučeném úseku mezi Florencí a Pražského povstání.

Demonstranti se sešli kolem 14:00 v Opletalově ulici nedaleko Hlavního nádraží. Poblíž Státní opery vyšli na magistrálu a přes Nuselský most po zhruba dvou hodinách došli na Kavčí hory, kde navazovala hlavní demonstrace.

Řečníci na demonstraci kritizovali obsah zpravodajství ČT. Podle nich není nestranné, protože v době pandemie covidu-19 příliš kladlo důraz na informace o očkování proti nemoci a v době války na Ukrajině dává málo prostoru ruským názorům. Demonstranti také kritizovali vládu, která podle nich žene Česko do války. Za největší zlo současnosti řečníci označili členství Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Podle vyjádření České televize na twitteru žádali demonstranti, aby odvysílala desetiminutový projev jejich představitele na ČT1 a ČT24. "Takto to nefunguje. Program ČT určují pravidla, kodexy, standardní postupy. Ne tlak. ČT projevy na přání vysílat nemůže. A nebude," uvedli představitelé televize ve středu na twitteru.

Podle zpravodajky ČTK na místě demonstranti měli české vlajky a transparenty s nápisy "ČT patří všem" nebo "Svoboda končí tam, kde začíná signál ČT". Při pochodu pokřikovali "už je to tady", "demisi" a "hanba vládě" a hvízdali. Někteří nesli vlajky neparlamentního hnutí Trikolora.

Na protest dohlíželi policisté, až na drobné slovní střety se ale akce obešla bez konfliktů. Pražská policie již ve středu vzkázala, že je připravená udělat maximum pro zajištění veřejného pořádku a ochrany zdraví i majetku.

Demonstrace zkomplikovala dopravu ve městě. Policie na dvě hodiny odkláněla dopravu z magistrály ve směru na Pankrác. Uzavření dopravní tepny zkomplikovalo i náhradní autobusovou dopravu za metro C. Dopravní podnik autobusy ve směru na Pražské povstání odkláněl přes Myslíkovu a Podolské nábřeží. Krátce byla kvůli pochodu zastavena i tramvajová doprava mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova.

Vrabel, který podle médií čelí řadě exekucí, v minulých měsících organizoval několik protivládních demonstrací. Na poslední, pořádané 28. října, se podle odhadů policie sešly nižší desítky tisíc lidí. Na náměstí se při protestu nacházely petiční stánky Svobodných nebo prezidentských kandidátů Josefa Skály (KSČM) a Aleny Vitáskové. Po demonstraci vznikly před Národním muzeem potyčky mezi jejími příznivci a odpůrci. Někteří demonstranti se střetli i s policií.