Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Praze se řešila anexe Krymu. Petříček pronesl ostrá slova

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Twitter

Česko odmítá ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym a na jeho pozici se nebude nic měnit. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání s ukrajinským kolegou Vadymem Prystajkem. Prystajko ocenil českou podporu. Ministři se také dohodli na spolupráci archivů, odpoledne v Černínském paláci podepsali příslušné memorandum zástupci Ústavu pro studium totalitních režimu, Archivu bezpečnostních složek ČR a Státní archivní služby Ukrajiny.

"Česká republika nikdy neuznala anexi Krymu a do budoucna se k tomu rozhodně nechystáme," řekl Petříček. Česko podle něj také chce podporovat reformy na Ukrajině, Petříček je považuje za významné i s ohledem na obchodní a hospodářskou spolupráci obou zemí. Ministr připomněl, že v letech 2014 až 2019 dalo Česko na podporu demokratizačních reforem na Ukrajině 390 milionů korun.

V Černínském paláci jsem přivítal ministra zahraničí Ukrajiny @VPrystaiko. Doufám, že se znovu potkáme na jednání #V4 a #EaP začátkem dubna. ČR nikdy neuznala anexi Krymu. Do budoucna se k tomu rozhodně ani nechystáme. Plně podporujeme nezbytné reformy v zemi. ???? pic.twitter.com/wPtVvICKJ9

— Tomáš Petříček (@TPetricek) February 4, 2020

"Děkuji České republice za rozsáhlou a všestrannou podporu Ukrajiny, ať už v oblasti financování, léčení našich zraněných vojáků nebo obchodu s vojenským zbožím," řekl Prystajko. Ocenil i český postoj v Evropské unii, kde Praha prosazuje zachování sankcí proti Rusku, které byly uvaleny kvůli anexi Krymu a následnému konfliktu na východě Ukrajiny.

Obě země dnes také podepsaly dohodu o spolupráci státních archivů. "Slibujeme si od toho především, že se badatelům z obou stran zpřístupní dosud neznámé materiály. Může to objasnit některé otázky historického významu, může to také odkrýt pozadí některých historických represí v obou státech. Zároveň si slibujeme od té spolupráce výměnu zkušeností, co se týká nakládání s archiváliemi," řekl Petříček.

Ministerské jednání se týkalo i zaměstnávání ukrajinských pracovníků v Česku. Petříček zdůraznil, že je třeba se bránit nelegální pracovní migraci. Prystajko podotkl, že Ukrajina je vděčná za to, že její občané mohou v Česku pracovat za důstojnou mzdu, potřebuje ale své občany i doma, aby zajistila vlastní hospodářský rozvoj.

Prystajko, který se dnes dopoledne setkal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO), přijel na návštěvu Česka v návaznosti na loňské cesty Petříčka a Babiše na Ukrajinu. Po schůzce s Petříčkem připomněl, že před loňským oživením vztahů byly česko-ukrajinské návštěvy málo časté, věří, že se to nyní zlepší. Podle Petříčka se nejbližší další setkání uskuteční v dubnu, kdy Česko pořádá summit visegrádské čtyřky se zeměmi Východního partnerství.

Témata:  Krym Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Ukrajinská krize Tomáš Petříček Ukrajina Česká republika

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy