reklama

"Vláda schválila, že si lidé mimo bydliště mají používat ochranné prostředky dýchacích cest, tj. nosit roušky, ústenky, ale i šátky nebo šály," napsal ČTK ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). "Musíme bez výjimky chránit sebe a své okolí! Vláda právě schválila povinnost mít od dnešní půlnoci na veřejných místech zakrytá ústa a nos," uvedl na twitteru také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Některé kraje už dříve nařídily povinnost nosit roušky nebo jinou ochranu nosu a úst.

Česko chce z Číny v příštích dnech po rychlotestech dopravit i další zdravotnický materiál, přepravit by jej měla soukromá letadla. Vojtěch v úterý podepsal příslušnou smlouvu se společnostmi Smartwings a Czech Airlines. Hamáček novinářům dnes v noci řekl, že by již měla být vyřízena veškerá potřebná povolení a letadla by mohla vzlétnout ještě dnes.

Za nedostatek roušek se v úterý omluvili někteří členové vlády, zprvu ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), na následné tiskové konferenci po zasedání kabinetu i premiér Andrej Babiš (ANO). Za nedostatek roušek vládu kritizuje opozice i mnoho lidí. Často si je lidé šijí sami.

Hamáček v úterý uvedl, že do pátku by do ČR mělo dorazit pět milionů roušek a 2,5 milionu respirátorů. Největší dodávku zahrnující přes 30 milionů roušek, šest milionů respirátorů, 250.000 ochranných obleků a brýlí a další materiál má dopravit ukrajinský letoun An-124 Ruslan. Podle ministra vnitra by se tak mělo stát v neděli.

"Úřadu vlády se podařilo nakoupit ve Vietnamu deset milionů roušek. Od 23. března bychom, pokud vyjde doprava, každý týden mohli dostat milion. Měl bych o tom mluvit dnes s premiérem Vietnamu," poznamenal Babiš.

Vláda od čtvrtka vyhradila dvě hodiny pro nákupy lidí nad 65 let

V maloobchodních prodejnách potravin budou od čtvrtka mezi 10:00 a 12:00 smět nakupovat pouze lidé starší 65 let. Na dnešním zasedání o tom rozhodla vláda, informoval novináře premiér Andrej Babiš (ANO). Opatření má chránit před šířením nového typu koronaviru starší občany, pro které nákaza znamená největší riziko. Babiš později na tiskové konferenci uvedl, že stát opatření rozšíří i na drogerie a lékárny.

"Od zítřka (čtvrtka) od deseti do 12 hodin nakupují v potravinách jen důchodci," shrnul Babiš smysl dnes schváleného opatření. Vláda už v pondělí doporučila seniorům nad 70 let, aby po dobu současného nouzového stavu nevycházeli z domovů. Zakázala také obyvatelům domovů pro seniory, postižené či pacienty s demencemi opouštět areál těchto zařízení.

Babiš později při tiskové konferenci uvedl, že ho novinářský dotaz upozornil na to, že vládní opatření nezahrnuje drogerie a lékárny. "Musíme tam ještě dát drogerie a lékárny. Pan ministr (zdravotnictví Adam Vojtěch, za ANO) to ještě dnes udělá a samozřejmě vláda to odsouhlasí, protože logicky to tam musí být. Za to se omlouváme a děkujeme, že nás kontrolujete a navrhujete různé věci," řekl.

Šéf ústředního krizového štábu Roman Prymula řekl, že opatření nezakazuje starším občanům do obchodu jít i mimo vyhrazenou dobu. "Ale mimo tyto hodiny by do obchodů chodit neměli, protože tím ohrožují sami sebe. Šli by tam s tím, že budou riskovat vlastní zdraví," konstatoval.

Babiš zdůraznil, že důchodci jsou skupinou obyvatel, která je v případě nemoci COVID-19 nejvíc ohrožena. "Rozhodli jsme, že vláda zakazuje všem osobám přítomnost v maloobchodních prodejnách potravin od deseti do 12 hodin, s výjimkou osob starších 65 let věku," citoval z textu rozhodnutí. Výjimka platí také pro majitele, provozovatele a zaměstnance prodejen.

reklama