reklama

Jak vláda ve čtvrtek uvedla, Češi a cizinci s povolením vstupu na území ČR budou muset po návratu do země nastoupit dvoutýdenní karanténu nebo se prokázat maximálně čtyři dny starým negativním testem na koronavirus. Tyto možnosti příjezdu do ČR budou mít lidé od půlnoci 27. dubna, uvedlo vnitro na webu.

Podle zjištění ČTK opatření na hranicích se zatím nemění. Zátarasy, které tam nyní jsou, bude podle informací od policie odstraňovat armáda, až to dostane příkazem.

Podle čtvrtečního vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se bude negativní test na koronavirus kontrolovat přímo na hranicích. Informace o lidech, kteří ho mít nebudou, získají hygienici, kteří následně budou moci kontrolovat dodržování karantény.

Vláda uvolnila ve čtvrtek opatření, která přijala kvůli zabránění šíření koronaviru, s ohledem na dobrou epidemiologickou situaci. Po zrušení zákazu volného pohybu lidí tak bude možné opět cestovat do zahraničí, které bylo až na výjimky od poloviny března zakázáno. Ministerstvo vnitra už ve čtvrtek uvedlo, že pro lidi, kteří vycestují z ČR, má při návratu platit, že se budou muset prokázat maximálně čtyři dny starým negativním testem na koronavirus, aby se vyhnuli karanténě. Podle informací na jeho webu toto opatření bude platit pro Čechy vracející se do země i příhraniční studenti.

"Cestovat každý den do země, kde studují, i zpět mohou nově i příhraniční studenti. Ti se vyhnou karanténě, když každých 14 dnů předloží při překročení hranic maximálně čtyři dny starý test," uvádí na webu ministerstvo vnitra.

Podle něj od pondělí budou moci denně cestovat a vracet se bez nutnosti karantény při přeložení testu také pendleři. Ruší se tak jejich povinnost vycestovat ve 14denních cyklech.

U příhraničních zaměstnanců ve zdravotnictví, IZS nebo sociálních službách zůstává v platnosti právo vycestovat bez karantény při návratu, nemusí předkládat negativní test. Totéž platí u pracovníků v mezinárodní dopravě, diplomatů nebo lidí, kteří cestují za hranice v mimořádných případech na dobu kratší než 24 hodin.

"Nově mohou za určitých podmínek přicestovat občané EU za účelem výkonu ekonomické činnosti nebo studenti vysokých škol ze zemí EU," doplnilo ministerstvo.

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neřeší a ani nechce řešit krátkodobé výjezdy mimo Česko, například na nákupy či výlety. Hromadná turistika nefunguje a Češi by měli utrácet doma, řekl předseda vlády Českému rozhlasu Radiožurnál, když popisoval uvolnění volného pohybu, jak o něm ve čtvrtek večer rozhodla vláda. 

Babiš poznamenal, že test stojí ke třem tisícům korun, což prodražuje výjezdy za hranice kvůli nákupům. Poznamenal také, že cestování je složité kvůli omezením v dalších zemích. "Nepustí vás," uvedl s tím, že rozvolnění je spíše teoretické, protože "prakticky se de facto nedostanete nikam", například Chorvatsko cizince nepřijímá, do Rakouska je třeba test. Prakticky tak podle premiéra čtvrteční rozhodnutí vlády míří mezi techniky a další zaměstnance, kteří musí vyjet kvůli výrobě a obchodu.

"(Krátkodobé výjezdy za nákupy) neřešíme, ani nechceme řešit, nejdřív musíme dostat do normálního stavu, co se děje v Česku," uvedl Babiš. Podle něj by bylo vhodné, aby po rozvolnění trhu Češi utráceli doma. "Doporučujeme zůstat, protože tu je bezpečno," uvedl.

Jak dlouho bude v Česku povinností ve veřejném prostoru nosit roušky, odmítl premiér spekulovat. Opět hájil kroky, kterými vláda v březnu život v Česku omezila. V souvislosti se čtvrtečním rozhodnutím soudu, který čtyři omezení označil za nezákonná, uvedl, že není důvod, proč by kvůli tomu měla vláda či některý z ministrů odstoupit. "Proč bychom odcházeli, já bych očekával, že nám poděkují," uvedl.