Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ztráty míst kvůli viru jsou čtyřnásobně vyšší než ve 2009

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
Foto: Cliqjobs.com

V loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než v nejhorším období globální finanční krize v roce 2009. Omezení činnosti podniků a veřejného života zrušilo loni 8,8 procenta všech pracovních hodin, což odpovídá 255 milionům pracovních míst na plný úvazek. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnila Mezinárodní organizace práce (ILO).

"Pro svět práce to byla nejvážnější krize od velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století. Dopad je mnohem větší než dopad z doby globální finanční krize ve 2009," uvedl generální ředitel ILO Guy Ryder.

Většina lidí, kteří přišli o práci, přestala úplně hledat zaměstnání, upozornila ILO. Děje se tak pravděpodobně kvůli omezením podniků jako restaurace, bary, obchody, hotely a další služby, které se poskytují za přímé účasti zákazníků. To je podle Rydera zvláště znepokojující.

Propad pracovního trhu znamená pokles příjmů z práce o 8,3 procenta, tedy 3,7 bilionu USD (téměř 80 bilionů Kč). To odpovídá 4,4 procentům globálního hrubého domácího produktu (HDP).

ILO očekává oživení na trhu práce ve druhé polovině roku. Bude to však záviset i na tom, zda se podaří snížit počet nakažených a rozšířit očkování. V současnosti počet nakažených roste nebo zůstává vysoký a distribuce očkovacích látek je pomalá. Ryder navíc varoval, že všechny scénáře počítají s tím, že počet pracovních hodin letos dále klesne, což znamená finanční a sociální potíže pro miliony lidí i v letošním roce, a možná i v příštím, napsaly agentury AP a Reuters.

Témata:  nezaměstnanost práce

Aktuálně se děje

4:00

Zimní počasí neřeklo poslední slovo. Na letní zatím nepřezouvejte, příští týden může nasněžit

Zimní počasí ještě neřeklo poslední slovo. Příští týden se do Česka mohou vrátit nejen mrazy, ale podle ČHMÚ.cz i sněžení, a to i ve středních polohách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.