reklama

"Pro svět práce to byla nejvážnější krize od velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století. Dopad je mnohem větší než dopad z doby globální finanční krize ve 2009," uvedl generální ředitel ILO Guy Ryder.

Většina lidí, kteří přišli o práci, přestala úplně hledat zaměstnání, upozornila ILO. Děje se tak pravděpodobně kvůli omezením podniků jako restaurace, bary, obchody, hotely a další služby, které se poskytují za přímé účasti zákazníků. To je podle Rydera zvláště znepokojující.

Propad pracovního trhu znamená pokles příjmů z práce o 8,3 procenta, tedy 3,7 bilionu USD (téměř 80 bilionů Kč). To odpovídá 4,4 procentům globálního hrubého domácího produktu (HDP).

ILO očekává oživení na trhu práce ve druhé polovině roku. Bude to však záviset i na tom, zda se podaří snížit počet nakažených a rozšířit očkování. V současnosti počet nakažených roste nebo zůstává vysoký a distribuce očkovacích látek je pomalá. Ryder navíc varoval, že všechny scénáře počítají s tím, že počet pracovních hodin letos dále klesne, což znamená finanční a sociální potíže pro miliony lidí i v letošním roce, a možná i v příštím, napsaly agentury AP a Reuters.

reklama