Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kam se Slovanskou epopejí? Praha si nechá připravit analýzu vhodných míst

Adriana Krnáčová /ANO/, primátorka hl. města Prahy
Adriana Krnáčová /ANO/, primátorka hl. města Prahy
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - České metropole již dlouho řeší problém, kam trvale umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Pražští radní dnes pověřili Institut plánování a rozvoje (IPR), aby připravil analýzu možných míst.

Ve hře je nová budova, ale i návrat na Moravu. Primátorka Adriana Krnáčová se dnes večer kvůli umístění rozměrných pláten sejde s brněnským primátorem Petrem Vokřálem (oba ANO).

"Cílem je připravit souhrnný přehled možných lokalit pro pavilon Slovanské epopeje, zdokumentovat a vyhodnotit již existující návrhy a projekty a dále doporučit městu nejvhodnější varianty pro umístění pavilonu, tak aby došlo v co nejkratší době k naplnění závazku který Praha k dědictví Alfonse Muchy má," píše se v dokumentu, který radní projednali.

Mucha plátna Praze věnoval pod podmínkou, že pro ně vybuduje důstojnou výstavní síň. To se ovšem nestalo. Epopej byla roky vystavena na zámku v Moravském Krumlově, odkud ji Praha v roce 2012 za velké mediální pozornosti a přes protesty místních přestěhovala.

Podle vyjádření moravskokrumlovského starosty Tomáše Třetiny (TOP 09) prostory na zámku podmínky Národního památkového ústavu splňují. "Bylo by možné epopej zapůjčovat za určitých podmínek i do dalších měst. Ostatně pro to byla vytvořena," řekla ČTK Krnáčová.

Mezi posuzovanými lokalitami podle ní budou i vrch Vítkov a místo po někdejší budově takzvaných Eliščiných lázní. Obě místa navrhují příslušné městské části. Už dříve primátorka uvedla, že by v metropoli mohla vyrůst nová galerie.

Epopej je nyní provizorně umístěna ve Veletržním paláci, kde bude k vidění do konce letošního roku. Poté se vydá na turné po Asii, což ovšem někteří odborníci i malířův příbuzný John Mucha kritizují. Kdy se dílo vrátí do Česka, zatím není jasné.

Témata:  Slovanská epopej Praha Adriana Krnáčová

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský snímek Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.