reklama

Ve hře je nová budova, ale i návrat na Moravu. Primátorka Adriana Krnáčová se dnes večer kvůli umístění rozměrných pláten sejde s brněnským primátorem Petrem Vokřálem (oba ANO).

"Cílem je připravit souhrnný přehled možných lokalit pro pavilon Slovanské epopeje, zdokumentovat a vyhodnotit již existující návrhy a projekty a dále doporučit městu nejvhodnější varianty pro umístění pavilonu, tak aby došlo v co nejkratší době k naplnění závazku který Praha k dědictví Alfonse Muchy má," píše se v dokumentu, který radní projednali.

Mucha plátna Praze věnoval pod podmínkou, že pro ně vybuduje důstojnou výstavní síň. To se ovšem nestalo. Epopej byla roky vystavena na zámku v Moravském Krumlově, odkud ji Praha v roce 2012 za velké mediální pozornosti a přes protesty místních přestěhovala.

Podle vyjádření moravskokrumlovského starosty Tomáše Třetiny (TOP 09) prostory na zámku podmínky Národního památkového ústavu splňují. "Bylo by možné epopej zapůjčovat za určitých podmínek i do dalších měst. Ostatně pro to byla vytvořena," řekla ČTK Krnáčová.

Mezi posuzovanými lokalitami podle ní budou i vrch Vítkov a místo po někdejší budově takzvaných Eliščiných lázní. Obě místa navrhují příslušné městské části. Už dříve primátorka uvedla, že by v metropoli mohla vyrůst nová galerie.

Epopej je nyní provizorně umístěna ve Veletržním paláci, kde bude k vidění do konce letošního roku. Poté se vydá na turné po Asii, což ovšem někteří odborníci i malířův příbuzný John Mucha kritizují. Kdy se dílo vrátí do Česka, zatím není jasné.

reklama