Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V muzikálu Městského divadla Brno se objeví Nataša Gollová i Thomas Alva Edison

Městské divadlo Brno, komplex budov
Městské divadlo Brno, komplex budov
Foto: mdb.cz **www.mdb.cz**

REPORTÁŽ: Autorská trojice Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán letos opět připravila nový muzikál napsaný speciálně pro prostor Biskupského dvora. Komediální muzikál Brněnské kolo, v němž kromě brněnských pověstí vystupuje třeba i Nataša Gollová, bude mít premiéru již tento pátek.

Městské divadlo Brno stejně jako v předchozích letech pokračuje v tradici uvádění svých inscenací pod širým nebem v romantickém prostoru Biskupského dvora. Letošní novinkou bude muzikál Brněnské kolo, který má na svědomí osvědčená trojice autorů Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán. Tým pro „biskupák“ v minulých letech napsal muzikály Mendel aneb Vzpoura hrášků, Baron Trenck a Cyril a Metoděj.

V novém komediálním muzikálu hraje roli nejslavnější brněnská legenda o koláři Birkovi, který údajně během jediného dne dokázal porazit strom, vyrobit z něj kolo a dokutálet jej z Lednice až do Brna; objeví se v něm ale i další postavy spojené s Brnem, ať už je to Nataša Gollová či Babinský. Autoři však do příběhu vnesli legendu úplně novou – podle nich je totiž „brněnské kolo“ skrytým názvem pro tajemný stroj, který v Brně tajně zkonstruoval samotný Thomas Alva Edison na konci devatenáctého století.

Jak řekl spoluautor a režisér inscenace Stanislav Slovák na včerejší tiskové konferenci v Moravském zemském muzeu, prvotní myšlenka muzikálu vznikla už před čtyřmi nebo pěti lety. Původně chtěli autoři vytvořit koláž brněnských pověstí, postupně však vznikla spíše „komediální pohádka“. Další z autorů, Petr Štěpán, upozornil, že se Brněnským kolem snaží diváky více pobavit než poučit.

Autorem hudby k muzikálu je Karel Cón, který s týmem spolupracoval i na inscenacích Baron Trenck a Mendel aneb Vzpoura hrášků. Diváci se mohou těšit na deset hudebních čísel ve formě songů, které bude živě doprovázet devítičlenný orchestr. Dramaturg Miroslav Ondra hudbu označil za „muzikálovou s odskoky do jiných hudebních vod“. Stejně jako minulé tituly autorů i tento pracuje s nadsázkou a parodií, což se odrazí i v hudbě. Můžeme tedy očekávat „odskoky“ do dechovky nebo swingu; například zmíněná legenda o Birkovi se zde odehraje jako asi osmiminutová opera ve formě divadla na divadle.

Protože jedním z popudů k uvedení inscenace je dvousté výročí Moravského zemského muzea, v příběhu se objeví i sbírkové předměty této instituce. Uslyšíme například o Mendelových spisech, především ale o nejslavnějším exponátu MZM, Věstonické venuši, která hraje zásadní roli v celém příběhu.

V hlavních rolích uvidíme sourozence Alenu, Elenu a Jana Juráčkovi, dále Michala Isteníka, Ondřeje Studénku, Jakuba Uličníka, Zdeňka Junáka, Lukáše Janotu a další. Světová premiéra muzikálu Brněnské kolo se koná v pátek 16. června 2017 na Biskupském dvoře v Brně.

Témata:  Městské divadlo Brno Michal Isteník Ladislav Kolář

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:21

Fanoušci biatlonu mohou jásat. Nové Město na Moravě bude centrem sportu do roku 2030

Fanoušci biatlonu v České republice mohou jásat. Nové Město na Moravě si zajistilo pořadatelství Světového poháru v biatlonu minimálně do roku 2030. Informaci potvrdila Mezinárodní biatlonová unie (IBU), která Vysočina Areně přidělila další čtyři ročníky prestižní soutěže, uvedla Česká televize.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský snímek Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.