Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V muzikálu Městského divadla Brno se objeví Nataša Gollová i Thomas Alva Edison

Městské divadlo Brno, komplex budov
Městské divadlo Brno, komplex budov
Foto: mdb.cz **www.mdb.cz**

REPORTÁŽ: Autorská trojice Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán letos opět připravila nový muzikál napsaný speciálně pro prostor Biskupského dvora. Komediální muzikál Brněnské kolo, v němž kromě brněnských pověstí vystupuje třeba i Nataša Gollová, bude mít premiéru již tento pátek.

Městské divadlo Brno stejně jako v předchozích letech pokračuje v tradici uvádění svých inscenací pod širým nebem v romantickém prostoru Biskupského dvora. Letošní novinkou bude muzikál Brněnské kolo, který má na svědomí osvědčená trojice autorů Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán. Tým pro „biskupák“ v minulých letech napsal muzikály Mendel aneb Vzpoura hrášků, Baron Trenck a Cyril a Metoděj.

V novém komediálním muzikálu hraje roli nejslavnější brněnská legenda o koláři Birkovi, který údajně během jediného dne dokázal porazit strom, vyrobit z něj kolo a dokutálet jej z Lednice až do Brna; objeví se v něm ale i další postavy spojené s Brnem, ať už je to Nataša Gollová či Babinský. Autoři však do příběhu vnesli legendu úplně novou – podle nich je totiž „brněnské kolo“ skrytým názvem pro tajemný stroj, který v Brně tajně zkonstruoval samotný Thomas Alva Edison na konci devatenáctého století.

Jak řekl spoluautor a režisér inscenace Stanislav Slovák na včerejší tiskové konferenci v Moravském zemském muzeu, prvotní myšlenka muzikálu vznikla už před čtyřmi nebo pěti lety. Původně chtěli autoři vytvořit koláž brněnských pověstí, postupně však vznikla spíše „komediální pohádka“. Další z autorů, Petr Štěpán, upozornil, že se Brněnským kolem snaží diváky více pobavit než poučit.

Autorem hudby k muzikálu je Karel Cón, který s týmem spolupracoval i na inscenacích Baron Trenck a Mendel aneb Vzpoura hrášků. Diváci se mohou těšit na deset hudebních čísel ve formě songů, které bude živě doprovázet devítičlenný orchestr. Dramaturg Miroslav Ondra hudbu označil za „muzikálovou s odskoky do jiných hudebních vod“. Stejně jako minulé tituly autorů i tento pracuje s nadsázkou a parodií, což se odrazí i v hudbě. Můžeme tedy očekávat „odskoky“ do dechovky nebo swingu; například zmíněná legenda o Birkovi se zde odehraje jako asi osmiminutová opera ve formě divadla na divadle.

Protože jedním z popudů k uvedení inscenace je dvousté výročí Moravského zemského muzea, v příběhu se objeví i sbírkové předměty této instituce. Uslyšíme například o Mendelových spisech, především ale o nejslavnějším exponátu MZM, Věstonické venuši, která hraje zásadní roli v celém příběhu.

V hlavních rolích uvidíme sourozence Alenu, Elenu a Jana Juráčkovi, dále Michala Isteníka, Ondřeje Studénku, Jakuba Uličníka, Zdeňka Junáka, Lukáše Janotu a další. Světová premiéra muzikálu Brněnské kolo se koná v pátek 16. června 2017 na Biskupském dvoře v Brně.

Témata:  Městské divadlo Brno Michal Isteník Ladislav Kolář

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.