Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koncert v Praze dnes získal desítky milionů korun pro válčící Ukrajinu

Benefiční Koncert pro Ukrajinu
Benefiční Koncert pro Ukrajinu
Foto: INCORP images

Benefiční koncert, který se dnes večer konal na Václavském náměstí v Praze, vynesl desítky milionů korun na pomoc válčící Ukrajině. Pořadatelé z České televize oznámili, že během více než tříhodinového koncertu se podařilo díky dárcovským DMS vybrat 22,5 milionu korun, dalších 158 milionů korun dorazilo do sbírky SOS Ukrajina neziskové organizace Člověk v tísni. Za vybranou částku zajistí humanitární pracovníci nejzákladnější potřeby pro oběti konfliktu.

Koncert, který sledovalo několik tisíc lidí všech generací, kteří zaplnili horní třetinu Václavského náměstí, zakončila ukrajinská hymna v podání sboristů Národního divadla pod vedením Jaroslava Kyzlinka. Bez nároku na honorář vystoupili například Mirai, Vesna, Michal Hrůza a Kapela Hrůzy, Chinaski, Pražský výběr, I Love You Honey Bunny, Marie Rottrová, Mig 21 nebo Komorní orchestr České filharmonie. Písničkáři Jaroslav Hutka a Tomáš Klus zahráli své nové skladby inspirované aktuálním děním na Ukrajině. "Taková nabídka se neodmítá. Člověk se v určitých věcech musí postavit na nějakou stranu a pro nás to bylo naprosto jednoznačné rozhodnutí," řekl ČTK Petr Janda ze skupiny Olympic, která si připravila písně Otázky a Slzy tvý mámy.

Policie, která na akci dohlížela, uzavřela v horní části náměstí dopravu v obou směrech. Někteří posluchači si s sebou přinesli vlajky Ukrajiny či Evropské unie. Třímali také transparenty proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Některé nápisy kritizovaly i českého prezidenta Miloše Zemana, který Putinovu politiku dlouhodobě podporoval a distancoval se od ní až po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Charitativní pásmo odvysílal vedle České televize i Český rozhlas Radiožurnál nebo TV Nova a na svých facebookových platformách i desítky českých veřejných a soukromých institucí a dalších médií, i zahraniční pobočky Českých center ve světě.

Celým večerem, jenž zprostředkoval i náhled na aktuální situaci na Ukrajině či vhled do života Ukrajinců v Česku, provedla moderátorská dvojice Světlana Witowská a Daniel Stach. Kromě umělců na pódiu přivítali také další hosty, kteří ve svých projevech odsoudili napadení Ukrajiny. Mezi nimi byl například spoluzakladatel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, britský hudebník a herec Chris Jagger, mladší bratr frontmana skupiny The Rolling Stones Micka Jaggera, nebo šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov.

V závěru koncertu na pódium přišel také ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. Ve svém projevu označil počínání ruských vojsk v jeho zemi za genocidu a ocenil českou pomoc. "Potřebujeme zbraně, zbraně, zbraně...," zdůraznil.

Česká kulturní scéna se rozhodla vymezit vůči agresi Ruska na Ukrajině také připojením ke společné výzvě #kulturaproukrajinu a uspořádáním benefičního koncertu 3. března od 18:00 na pražské Kampě. Vystoupí čeští hudební interpreti a osobnosti kulturní scény. Podporu Ukrajině vyjádřily různé české kulturní, akademické a společenské instituce.

Témata:  demonstrace na podporu Ukrajiny

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:33

Nová éra Jamese Bonda: Amazon přebírá otěže legendární franšízy

Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, kteří po desetiletí utvářeli podobu filmové série o Jamesi Bondovi, předali kreativní kontrolu nad franšízou Amazon MGM Studios, čímž uzavírají více než šedesátiletou éru rodiny Broccoliových. Amazon slibuje zachovat tradiční premiéry v kinech, ale zároveň plánuje rozšířit značku do nových formátů. Agent 007 tak vstupuje do nové kapitoly pod vedením technologického giganta.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský snímek Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.