Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vydatný déšť hrozí po celý víkend, spadne až 90 milimetrů srážek

Déšť v ulicích Prahy
Déšť v ulicích Prahy
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Meteorologové varují před vydatným či velmi vydatným deštěm o nadcházejícím víkendu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) může na některých místech spadnout až 90 milimetrů srážek, řeky tak mohou dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity.

Výstraha před deštěm platí pro celou východní polovinu republiky včetně částí Jihočeského a Královéhradeckého kraje. V oblasti Jeseníků očekávají meteorologové velmi vydatný déšť s celkovým úhrnem kolem 90 milimetrů za 42 hodin. Konkrétně to platí pro okresy Jeseník a Šumperk v Olomouckém a Bruntál, Krnov a Rýmařov v Moravskoslezském kraji.

Na zbytku území, jehož se varování meteorologů týká, se budou srážkové úhrny za sobotu a neděli pohybovat v rozmezí od 40 do 70 milimetrů.

Prvního stupně povodňové aktivity mohou dosáhnout vodní toky v okresech Králíky, Lanškroun a Moravská Třebová v Pardubickém, Jeseník, Mohelnice, Šumperk a Zábřeh v Olomouckém a Bruntál, Krnov a Rýmařov v Moravskoslezském kraji.

Počasí v Česku bude během víkendu ovlivňovat zvlněná studená fronta, za kterou k nám bude kolem tlakové níže nad severní Evropou proudit studený a vlhký vzduch od severozápadu. V úterý se pak do střední Evropy začne od jihozápadu rozšiřovat oblast vysokého tlaku vzduchu.

Témata:  počasí déšť povodně ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaro v Praze

Dubnové počasí utvrdilo meteorology v tom, čeho se obávali. Situace se stále zhoršuje

Podle nejnovější zprávy služby Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou provozuje Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), byl duben 2025 druhým nejteplejším dubnem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než průměr za období 1991–2020. Tato hodnota znamená zároveň, že globální teplota zůstává 1,51 °C nad úrovní předindustriální éry (1850–1900).