Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co udělá alkohol s lidským tělem? Může na nás mít i pozitivní vliv

Alkohol, ilustrační foto
Alkohol, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pití alkoholu je tradičně spojováno spíše se zapomnětlivostí a pokud se to přežene, s kompletními výpadky paměti. Nová studie však odhalila, že alkohol může mít na paměť ve skutečnosti i účinky pozitivní. Jako u každé takové novinky samozřejmě vědci upozorňují, že není radno to přehánět.

Za cíl zjistit jak přesně ovlivňuje konzumace alkoholu lidskou paměť si dal tým výzkumníků z univerzity v britském Exeteru. Výsledek vědce překvapil. Očekávali, že alkohol lidské pamatovací schopnosti bude ovlivňovat spíše negativně. Ukázalo se, že pití alkoholu poté, co se člověk naučil nějaké nové informace, může mozku pomoci je lépe ukládat a dokonaleji formovat vzpomínky.

„Náš výzkum nejen ukázal, že ti, kteří pili alkohol dokázali lépe zopakovat informace a naučit se nová slovíčka, ale také to, že efekt byl silnější u těch, kteří pili více,“ uvedla členka vědeckého týmu Celia Morgan.

Než si však na příští zkoušku začnete objednávat basy piva, je třeba se podívat hlouběji do toho, jak vlastně tato zdánlivě úžasná věc funguje. Zdá se, že požití alkoholu blokuje krátkodobou paměť, ale tu dlouhodobou neovlivní. Vzhledem k tomu, že do té krátkodobé se díky blokaci nic nového nedostává, dlouhodobé informace se lépe uloží.

Studie se zúčastnilo 88 lidí. Nejprve je všechny posadili výzkumníci do jedné místnosti. Účastníci testování měli za úkol se učit nová slovíčka. Poté byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedné byl přísun alkoholu úplně odepřen, ta druhá mohla pít dle libosti. Průměrná konzumace byla v přepočtu na víno zhruba dvě skleničky na osobu.

Druhý den měli testovaní za úkol předvést své znalosti z předchozího dne. A světe div se, skupinka s alkoholem předvedla lepší výsledky. „Potvrdilo to naší teorii, že po přijmutí alkoholu přepne část mozku z ukládání nových vzpomínek a věnuje se konsolidaci těch starých,“ řekla Morgan.

Výzkumníci ve svém článku velmi důrazně upozorňují, že jejich studie je třeba brát v kontextu, ve kterém alkohol vnímáme dlouhodobě – některé jeho pozitivní účinky jsou prokázány, ale pití příliš často a ve velkém množství má extrémně negativní následky na zdraví člověka. V další studii se chce tým zaměřit na vliv spánku na krátkodobou i dlouhodobou paměť.

Témata:  alkohol mozek lidé

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.