reklama

„V první řadě vyndejte z kapes všechny ostré předměty, povolte si pásek, sundejte si kravatu nebo šátek a dámy by si měly sundat boty na vysokém podpatku,“ doporučuje veterán nebe.

„Před nouzovým přistáním si sundejte brýle. Pokud by bylo dosednutí tvrdé, mohly by vám odletět nebo vás zranit. Pokud je potřebujete k vidění, usnadní vám samozřejmě evakuaci ze stroje.

„Zapamatujte si, kde je nejbližší nouzový východ. Dávejte si pozor jaký typ nouzového východu to je. Některé nouzové východy nemohou být použity při přistání na vodě.“ doporučuje odborník

Odpočítejte si, kolik řad jste od nouzového východu. Pokud bude v letadle dým a nebude vidět na krok, může vám to zachránit život.

Dobře si poslechněte rady leteckého personálu. „Nenatáčejte videa a radši dobře poslouchejte!“ upozorňuje Dave, „Instrukce vám můžou zachránit život. Je lepší přežít bez videa než umřít s videem.“

Lidé mají po přistání tendenci k panice, pilot však doporučuje zůstat na svých místech. „Vyčkejte na svých sedadlech, dokud vás letecký personál nevyzve k odchodu. Mějte připravený kus látky. Pokud by byl v letadle dým, dýchejte skrz ni. Snažte se držet co nejníže. Dým je teplý a stoupá ke stropu kabiny. Dole zůstává čistší vzduch.“

Nepokoušejte se otevřít dveře kabiny a nouzové východy. Od toho tu je zkušený personál.

Pokud přistáváte na vodě, vestu nafoukněte, až když jste venku z letadla. „Pokud vestu nafouknete v letadle, vesta je tak silná, že vám nedovolí se potopit. Pokud máte nafouklou vestu a letadlo se začne, rychle potápět nebudete mít šanci z letadla vyplavat. Pokud se tak stane, vestu sundejte a po vyplavání se chyťte jiného přeživšího. Vesta by měla být dost silná, aby vás unesla oba.“ Radí Dave Inch.

Před letní dovolenou si lze jen přát, abyste tyto rady na cestě za sluncem, skutečně nepotřebovali.