reklama

Nejde to zcela jistě předpovědět, ale objevují se zde tři hlavní otázky

  • Má armáda přístup k národním zdrojům včetně inovativní technologické základny?
  • Má armáda dostatečnou podporu politických orgánů, aniž by porušily její nezávislost?
  • Má armáda příležitost získat zkušenosti? Má možnost k procvičováni svých schopností v praxi?

V roce 2030 většina pozemních jednotek bude připomínat dnešní tzv. deadly force („smrtící jednotky”.) Dojde však k několika důležitým změnám.

Indie

Hindská armáda patří mezi nejzkušenější, jelikož potlačovala maoistickou, pákistánskou a spoustu dalších domácích vzpour. Díky nim se hindské jednotky staly efektivním nástrojem vnitřní a zahraniční politiky.

Francie

Ze všech evropských států, Francie bude v budoucnosti mít nejschopnější armádu s moderním vedením, komunikačním a bojovým vybavením. V dnešní době je zároveň páteří vojenských jednotek Evropské unie. Francouzská armáda získala zkušenosti díky boji v Afghánistánu a v severní Africe.   

Rusko

Na konci Studené války prošla ruská armáda obrovskou transformací, kvůli které přišla o značné množství prostředků, politických vlivů a lidskou sílu. Všechno se ještě nezměnilo, ale díky obrovskému zlepšení ruské ekonomiky došlo k modernizaci průmyslových komplexů a ozbrojení. Nutné také byly reformy v elitních silách, které dovolily Rusům vyhrát válku v Čečensku, Gruzii a v roce 2014 vedla k úspěšné anexi ukrajinského Krymu.

USA

I když armáda Spojených států má přístup k obrovskému množství inovativních vojenských systémů, tak pořád se ještě některá zařízení datují do období Studené války. Většina zbraní však už prošla řadou vylepšení, aby je USA přivedlo k normám moderního a síťového válčení. Navíc má armáda patnáct let bojových zkušeností v konfliktech za Studené války a proti terorismu.

Čína

Během devadesátých let došlo v Číně k reformě pozemních sil, protože se značně zlepšila ekonomika, a to dovolilo armádě modernizovat vojenskou technologii a vybavení. Jediná věc, která čínské armádě chybí, je zkušenost, jelikož se od Čínsko – vietnamské války nezúčastnila žádných bojových operací.

I když čínské vojsko není zdaleka tak financováno jako americké, tak na rozdíl od něho má přístup k téměř neomezené pracovní síle a ovládá území s větším množstvím zdrojů než každá jiná země na světě.  


Základní podmínkou pro postavení mocné armády je obrovský lidský kapitál, který může zajistit vývoj inovativních technologií, růst moderní ekonomiky a zároveň zajišťuje vojenskou sílu. Jednoduchost odpovědi však neznamená, že jde toho snadno dosáhnout.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama