reklama

1) Mikrovlnná trouba

2. světová válka přinesla mnoho nových technologii a mezi ně patřil i radar. Když jeden z techniků firmy Raytheon, Percy Spencer, pracoval na novém typu vakuové trubice pro radary, zjistil, že se mu v kapse rozpustila tabulka čokolády. Všímavý vědec začal experimentovat a se zařízením rozpouštěl sýr, rozmrazoval maso nebo připravoval popcorn. Brzy se na trhu objevila první mikrovlnná trouba. Ta vážila 384 kilogramů a byla 168 centimetrů vysoká, ale započala cestu k dnešním mikrovlnkám.

2) Umělé sladidlo

Američan Constantine Fahlberg, výzkumník na univerzitě Johna Hopkinse, pracoval v roce 1878 na analýze uhelného dehtu. Doufal, že se mu z něj podaří extrahovat nový lék na malárii podobný chininu. Jednoho dne si výzkumník před obědem zapomněl umýt ruce. Když se pustil do jídla, zjistil, že vše chutná sladce! V roce 1884 podnikavý badatel spustil výrobu svého umělého sladidla, čímž osladil život nejen diabetikům, ale i mnoha lidem snažícím se získat štíhlou postavu.

3) Teflonové nádobí 

Cesta k teflonovému nádobí je trnitá. V roce 1938 Američan Roy J. Plunkett experimentoval tetrafluoretylénem jako s novým chladícím plynem pro lednice. Jednoho dne zapomněl přes noc plyn v tlakových lahvích v chladu. Ráno zjistil že se plyn změnil bílou tuhou látku. Při experimentech s ní zjistil, že látka dobře vede teplo, nic k ní při vysokých teplotách nepřilne a brání korozi. Během 2. světové války byl teflon použit při výrobě atomové bomby. Teprve v roce 1953 si francouzský chemik Marc Grégoire patentoval vlasec potažený teflonem. A o rok později jej jeho žena Colette přemluvila ať zázračnou látkou potáhne i její hrnce a pánve. A začala velkou kuchyňskou revoluci!

4) Kukuřičné lupínky

Roku 1894 pracoval John Kellogg v sanatoriu v Battle Creek v Michiganu. Lékař se snažil pro své pacienty vytvořit nové zdravé jídlo, které by bylo zároveň i chutné a výživné. Jednoho dne nechal vařit v hrnci pšenici. Zapomněl však na ni a když ji sundal z plotny pšenice se místo kaše rozpadla na vločky. Kellogg pokus opakoval, tentokrát s kukuřicí. A nová zdravá snídaně a základ miliardového potravinářského impéria byl na světě!

5) Worcestrová omáčka

Lady Sandysová byla veliká gurmetka a procestovala v 19. století značnou část britského impéria. V Bengálsku ochutnala vynikající dochucovací omáčku a chtěla ji připravovat i doma. Proto pověřila lékárníky Johna Lea a Williama Perrinse, aby ji tuto pochoutku připravili. S výsledkem však nebyla spokojena a omáčka ve sklenicích putovala do sklepa lékárníků. Tam zůstala nepovšimnuta 24 měsíců. Při úklidu sklepa pak na sklenice s nepovedenou omáčkou jeden s lékárníku narazil. Před vyhozením se rozhodl jeden z nich jejich obsah ochutnat. Byl vynikající! A populární ingredience byla na světě. Jen pro reklamní účely byla lady změněna na lorda…