Atény – Řecké ostrovy v Egejském moři hlásí rapidní nárůst počtu příchozích uprchlíků. Ten byl zaznamenán zejména v období po nepodařeném puči v Turecku. Informuje o tom deník The Guardian.
Řecké orgány na celé řadě ostrovů v Egejském moři volají po nouzových opatřeních vedoucích k omezení rostoucího přílive uprchlíků z Turecka. Vláda oznámila, že nová vlna migrantů proudí do Evropy jako důsledek pokusu o puč v Turecku.
Jen v pátek úřady na ostrovech zaregistrovali 9420 uprchlíků – mezi nimi byli muži, ženy i děti. Guvernérka severní Egejské oblasti Christiana Kalogirouová vyhlásila poplach a varovala, že je nutné okamžitě přijmout opatření vedoucí k zastavené sílících migračních toků.
Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem, která měla proud uprchlíků zastavit, je v ohrožení, Obavy o její budoucnost vyslovil například šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, podle kterého je úmluva křehká. Ještě tvrdší slova přichází z Turecka. Tamní prezident Recep Tayyp Erdogan se netají tím, že by ji rád zrušil.
Ankara pohrozila Evropské unii ukončením dohody o uprchlících, pokud Brusel pro turecké cestující brzy nezavede bezvízový styk. „Pokud nedojde k uvolnění vízového režimu, budeme nuceni odstoupit od dohody o zpětném přebírání osob a od dohody z 18. března," řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Takové výhrůžky však rázně odmítla jak Evropská komise, tak i některé státy EU včetně Německa nebo Rakouska.
Napětí mezi Aténami a Ankarou pak ještě více rozdmýchalo osm tureckých vojáků, kteří po pokusu u puč utekli a pořádali o azyl v Řecku. Vojáci, kteří v Řecku přistáli s vrtulníkem, dostali podle listu tři týdny na přípravu žádosti o azyl, Ankara však žádá jejich okamžité vydání.
Řecký premiér Alexis Tsipras a jeho levicová vláda teď musí řešit dilema. Nejde totiž jen o dohodu s Tureckem o uprchlících, ale i o prozatím slibná jednání o situaci na Kypru s tureckou stranou. Podle deníku se tak Atény budou muset zřejmě pokusit nalézt zlatou střední cestu, kde na jedné straně stojí právo na spravedlivý proces podle evropského práva a na druhé fakt, že Turecko má silné argumenty pro vydání oněch osmi vojáků.
Případné nevydání tureckých důstojníků by mohlo všechny tyto nadějné rozhovory zhatit. The Guardian také připomíná, že bude záležet na tom, jestli se Erdogan opravdu zasadí o obnovení trestu smrti.
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01