Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko už je sto dní bez vlády, povolební pat stále trvá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.wikipedia.org

Madrid - Povolební pat ve Španělsku trvá již sto dní a stále častěji je hovoří o tom, že lidé budou muset k urnám znova. Předseda lidovců Mariano Rajoy se chce ještě pokusit vyjednávat s tradičními názorovými oponenty, tedy socialisty.

Dosavadní premiér a vítěz prosincových voleb osloví šéfa socialistů (PSOE) Pedra Sáncheze v případě neúspěchu jeho středečního jednání s protestní levicovou formací Podemos.

"Jisté je, že Lidová strana (PP) nemůže vytvořit vládu bez dohody s PSOE... Doufám, že v dubnu dokážeme vytvořit vládu podobnou té, jakou mají v Německu," řekl Rajoy v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Onda Cero, přičemž narážel na německou vládu velké pravolevé koalice.

Rajoyovi konzervativci prosincové volby vyhráli, ve 350členné dolní komoře parlamentu mají však jen 123 křesel a k získání důvěry parlamentu potřebují zformovat koalici. Sám Rajoy již jednu možnost k sestavení vlády od krále dostal, ale odmítl ji.

Velká koalice není pravděpodobným vyústěním povolební krize a Rajoyova nynější vstřícná slova jsou již tahem namířeným k očekávaným předčasným volbám. Ty se budou konat v případě, že kandidát na premiéra nezíská důvěru parlamentu do 2. května.

Sánchez bude ve středu jednat s předsedou vyhraněného levicového hnutí Podemos Pablem Iglesiasem, který je podle médií za určitých podmínek ochoten spokojit se s křeslem vicepremiéra a ponechat vůdčí roli ve vládě socialistům. Tyto strany však samy většinu hlasů v parlamentu dohromady nedají.

Témata:  Mariano Rajoy Španělsko

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.