Američtí vojáci zatím nikdy nestříleli na agenty CIA, což platí i obráceně, ale přesně to se nyní zřejmě odehrává na severu Sýrie, tvrdí Raymond McGovern, bývalý agent CIA a ředitel americké tajné služby NIE. Situaci popsal v rozhovoru pro server rt.com.
V únoru byla syrská skupina Fursan al-Hag, tedy Rytíři brigády spravedlnosti, kterou vyzbrojila CIA, údajně vytlačena ze svých pozic Syrskými demokratickými silami, které naopak podporuje Pentagon. Americký prezident Barack Obama přitom tento měsíc schválil nový plán ministerstva obrany, který předpokládá výcvik a vyzbrojení syrských protivládních rebelů.
Dobré a ponižující zprávy
McGovern předně považuje za dobrou zprávu, že v důsledku ruské intervence v Sýrii a umírněné reakci prezidenta Obamy na ni, projevující se především v rezignaci na prioritní sesazení Asada a umožnění íránské straně účastnit se vyjednávání, zatím drží příměří, nazývané též zastavení nepřátelských akcí.
Za ponižující část současného dění naopak bývalý agent považuje to, že zatímco prezidenti Putin a Obama pověřili své ministry zahraničí, aby utlumili tense a zajistili, že letadla USA a Ruska si nebudou překážet, což se nakonec posunulo až k aktivní vojenské spolupráci v Sýrii, to samé se již nedá říct o frakcích v rámci americké vlády - CIA na straně jedné a ministerstvu obrany na straně druhé.
Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.Bývalý ředitel NIE konstatuje, že obě instituce zřejmě nedokážou své strategie skloubit. Někdejší pracovník tajných služeb soudí, že především nikdo nebyl pověřen velením. "Susan Riceová, poradkyně prezidenta pro národní bezpečnost půjde říkat lidem od speciálních operací, letectvu a CIA, co mají dělat? Bylo by to téměř k smíchu, pokud by to nebylo tak vážné," nebere si servítky McGovern.
USA sledují v Sýrii rozdílné cíle poukazuje McGovern. Předně vysvětluje, že umírnění rebelové, kteří se snažili odstranit Bašára Asada, najednou dostali instrukci, aby tak nečinili a orientovali se na boj proti Islámskému státu. "Nikdo neví, co si má myslet. A krom toho byl Pentagon totálně ponížen, když investoval půl miliardy dolarů, aby vyslal po pole čtyři nebo pět lidí, kteří ještě bojují," připomíná zpravodajec ve výslužbě.
Americké ministerstvo obrany tak dle McGoverna dospělo k řešení v podobě spolupráce s Ruskem, které má zajistit nejen sladění ruských a amerických cílů a akcí, ale také to, aby Rusové pomohli zastavit přestřelky, které v Sýrii probíhají mezi skupinami rebelů podporovanými buď CIA, nebo Pentagonem. "To je skutečně hodně ponižující," deklaruje bývalý agent.
Umírnění rebelové jsou fantazií?
"Ano, mohlo by to tak být. Takové věci se dějí," připouští McGovern možnost, že situace odráží i vzájemnou rivalitu mezi oběma zmíněnými americkými institucemi. Podle jeho názoru chybí totiž silné vedení shora, resp. ze strany Bílého domu. "Proto jsem odkazoval na Susan Riceovou, poradkyni pro národní bezpečnost," vysvětluje ex-zpravodajec. Dodává, že pokud má tato žena stejné problémy s ministrem obrany Ashtonem Carterem, jako měla její předchůdkyně Condoleezza Riceová s Donaldem Rumsfeldem, pak neplní svou práci.
Sám Obama je dle McGovernova mínění spíše rezervovaný. Pak dochází k situaci, kdy ministerstvo obrany a CIA vedou vlastní malé operace, přičemž někdejší představitel NIE upřímně pochybuje, že CIA informuje Pentagon o všem, co v Sýrii dělá, jelikož to koneckonců podléhá utajení.
Někdejší agent míní, že proces výběru skupin v Sýrii, které CIA, či Pentagon podporují, připomíná jízdu na tobogánu a situaci, kdy USA poslaly do Iráku jisté lidi, aby tam sestavili vládu, která by byla poddajnější americkému vlivu. "Umírnění rebelové, které údajně podporujeme - víte, je to skutečně bizarní, jelikož prezident USA před dvěma lety tvrdil, že žádní umírnění rebelové neexistují a že jde o fantazii," pokračuje McGovern. Ptá se, pokud jsou umírnění rebelové pouhou fantazií, komu tedy Washington poskytuje pomoc v hodnotě milionů dolarů.
Celá záležitost má dle McGoverna vlastní dynamiku. Jestliže existuje nepřehledný program v hodnotě 500 milionů dolarů, který provozovalo americké ministerstvo obrany, pak se objeví hlasy, které budou požadovat, aby se nějací umírnění rebelové našli, protože již došlo k alokaci peněz, deklaruje zpravodajec ve výslužbě.
"Tudíž je to skutečně nejapný výkon postrádající centrální kontrolu ze strany Bílého domu a dá se očekávat, že nyní dosáhl absurdního rozměru," kritizuje McGovern. Závěrem připomíná, že američtí vojáci nikdy nastříleli na agenty CIA a obráceně, ale právě toto se očividně odehrává na severu Sýrie.
Související
26. října 2024 11:34
26. září 2024 20:17
3. září 2024 15:03
30. května 2024 17:03
19. dubna 2024 9:32
9. dubna 2024 13:35