Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Globální oteplování narušuje životní procesy v oceánech, tvrdí vědci

Vědci
Vědci
Foto: Pixabay

Oslo - Globální oteplování podle vědců narušuje životní procesy v oceánech od planktonu po velryby. Může totiž zvyšovat teplotu moří, i když se emise způsobující skleníkový efekt zastaví.

K takovému závěru dospěla studie mezinárodního vědeckého týmu, která dnes byla zveřejněna v norské metropoli Oslu.

Zvyšování teploty moří podle vědců zároveň narušuje deštný režim na pevnině, kde vyvolává případy extrémních teplot a napomáhá šíření infekcí.

"Oteplování oceánu se může stát největší skrytou hrozbou naší generace," uvádí studie Mezinárodního svazu na ochranu přírody (IUCN). Podílelo se na ní 80 vědců z dvanácti zemí.

Dopady této situace jsou podle autorů studie znát už nyní. Světový oceán od roku 1970 absorboval na 90 procent tepla, které vzniká vlivem emisí skleníkových plynů. Oteplování vyhání k pólům mořské živočichy včetně planktonu, medúz, ryb a mořských želv.

"Rychlost změn v oceánu, které jsou často nevratné, je jedenapůlkrát až pětkrát rychlejší než na pevnině," uvádí se ve studii.

Témata:  vědci globální oteplování Oceán

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 17:42

Helena Vondráčková a věčné pochybnosti. Takhle teď vnímá show k osmdesátinám

Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy